Mersin ilinde belirlenen Tachinidae (Hexapoda: Diptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Tachinidae (Hexapoda: Diptera) species determined in Mersin
- Tez No: 712593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Mersin ilininin Tachinidae (Diptera) faunasını ortaya koymak amacıyla 2020-2021 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Bu hedef doğrultusunda ili temsil edecek şekilde seçilen 8 ilçenin (Anamur, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Silifke, Toroslar, Yenişehir) tarım, orman ve diğer (çayır, mera vb.) alanlarından Tachinidae örnekleri, ziyaret ettikleri bitkiler ile birlikte toplanmıştır. Ayrıca farklı böcek takımlarına ait türler laboratuvar şartlarında kültüre alınarak parazitoit olarak yaşayan Tachinidae türleri elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, Exoristinae altfamilyasından 6 cinse bağlı 7 tür, Tachininae altfamilyasından 5 cinse bağlı 7 tür, Dexiinae altfamilyasından 6 cinse bağlı 8 tür ve Phasiinae altfamilyasından 4 cinse bağlı 10 tür olmak üzere toplamda 32 tür tespit edilmiştir. Bunlar içerisinden Prosopea nigricans (Egger, 1861), Estheria hertingi Cerretti & Tschorsnig, 2012 ve Stomina calvescens Herting, 1977 Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Ele alınan toplam 32 türün literatür yardımı ile sinonimleri, konukçuları, dünyadaki ve Türkiye'deki dağılışları hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye için yeni kayıt olarak belirlenen türlerin tanımlarına da yer verilmiştir. Ayrıca kültüre alınan türlerden Spilostethus pandurus (Scopoli, 1763) (Hemiptera: Lygaeidae)'dan Leucostoma crassa (Kugler, 1966) elde edilmiş ve bu konukçu-parazitoit çiftinin Türkiye için yeni kayıt niteliğinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2020-2021 to reveal the Tachinidae (Diptera) fauna of Mersin province. For this purpose, Tachinidae specimens from agriculture, forest and other areas (grassland, pasture, etc.) of 8 districts (Anamur, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Silifke, Toroslar, Yenişehir) selected to represent the province were collected together with the plants they visited. In addition, the species belonging to different insect orders were reared under laboratory conditions to obtain the Tachinidae species living as parasitoid. Totally, 32 species were determined and identified during the study. These were 6 genera and 7 species belonging to Exoristinae subfamily, 5 genera and 7 species belonging to Tachininae subfamily, 6 genera and 8 species belonging to Dexiinae subfamily, 4 genera and 10 species belonging to Phasiinae subfamily. Among them Prosopea nigricans (Egger, 1861), Estheria hertingi Cerretti & Tschorsnig, 2012 and Stomina calvescens Herting, 1977 were recorded for the first time in Turkey. The synonyms, distributions in the world and Turkey and hosts known from Turkey of the identified species were also given. The definitions of the species determined as a new record for Turkey are also included. In addition, Leucostoma crassa (Kugler, 1966) was reared from Spilostethus pandurus (Scopoli, 1763) (Hemiptera: Lygaeidae), and it was determined that this host-parasitoid couple is also determined as a new record for Turkey.