Use of composite materials to repair steel structures vulnerable to fatigue damage
Yorulma hasarlarına karşı hassas çelik yapıları onarım için kompozit malzeme kullanımı
- Tez No: 712638
- Danışmanlar: PROF. DR. ADOLFO MATAMOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Kansas
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, kaynaklı bağlantılarda yorulma hasarını önlemek ve onarmak için çeşitli yöntemlerin performansı değerlendirilmiştir. Yorulma, Ulusal envanterdeki önemli sayıda çelik köprüyü etkileyen tekrarlayan bir sorundur. Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kaplamalarla takviye edilmiş ve üç noktalı eğilmede yüklenmiş kaynaklı bağlantılara sahip numunelerin deneysel testlerinden ve analitik simülasyonlarından elde edilen sonuçlar sunulmaktadır. Numunelerin bir kısmı prefabrike çok katmanlı CFRP bindirmeleri ile güçlendirilirken, diğerleri püskürtülmüş CFRP parçaları ile güçlendirildi. CFRP kaplamalarla güçlendirilmiş kaynaklı bağlantıların yorulma-çatlak başlatma ömrünü değerlendirmek için numuneler döngüsel yükleme altında test edildi. Deneysel sonuçlar, kaynaklı bağlantıları güçlendirmek için diğer teknikler, yani Ultrasonik Darbe İşlemi (UIT) ve kaynak yüzeyi pürüzsüzleştirme kullanılarak işlenen benzer numunelerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Test sonuçları, CFRP kaplaması ile çelik arasındaki bağlantı korunduğunda, gerilim talebindeki azalmanın, kaynaklı bağlantıların yorulma ömrünü AASHTO kategori E performansından sonsuz yorulma ömrü aralığına uzatmak için yeterli olduğunu gösterdi. Bu onarım tekniğinin performansı için bağlantının kritik olduğu bulundu ve CFRP kaplamalarını çeliğe tutturmak için kullanılan arayüz katmanının yorulma ömrünü değerlendirmek için ek yorulma testleri yapıldı. Test sonuçları, ara yüzey katmanına elyaf kumaş malzemesinin eklenmesiyle bağlantı katmanının yorulma mukavemetinin büyük ölçüde iyileştirildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In study, the performance of various methods to prevent and repair fatigue damage in welded connections was evaluated. Fatigue is a recurring problem that affects a significant number of steel bridges in the National inventory. Results from experimental tests and analytical simulations of specimens with welded connections reinforced with carbon fiber reinforced polymer (CFRP) overlays and loaded in three-point bending are presented. Some of the specimens were reinforced with prefabricated multi-layered CFRP overlays, while others were reinforced with sprayed CFRP overlays. Specimens were tested under cyclic loading to evaluate the fatigue-crack initiation life of the welded connections reinforced with CFRP overlays. Experimental results were compared with results from similar specimens treated using other techniques to strengthen welded connections, namely Ultrasonic Impact Treatment (UIT) and weld surface smoothing. Test results showed that when bond between the CFRP overlay and the steel was maintained, the reduction in stress demand was sufficient to extend the fatigue life of the welded connections from AASHTO category E performance to the infinite fatigue life range. It was found that bond was critical to the performance of this repair technique, and additional fatigue tests were performed to evaluate the fatigue life of the interface layer used to attach the CFRP overlays to the steel. Test results showed that the fatigue strength of the bond layer was drastically improved by introducing breather cloth material within the interface layer.