Commitment-detachment and authorial presence in postgraduate academic writing: A comparative study of turkish native speakers, Turkish speakers of English and English native speakers
Lisansüstü akademik yazmada yazar varlığı: Türkçe ana dil konuşanları, ikinci dil olarak İngilizce kullanan Türkçe konuşanları ve İngilizce ana dil konuşanları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 712645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JAN HARDMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu tez, lisansüstü akademik yazımda iki olguyu inceleyen keşfedici ve karşılaştırmalı bir derlem çalışmasını rapor etmektedir: bağlılık/bağlılığı ifade etme ve tezlerde yazarın varlığının işaretini verme. Daha spesifik olarak, çalışmanın genel amacı, belirli bağlamlardan lisansüstü akademik yazarların, korumalar, güçlendiriciler ve yazar referansları olarak tanımlanabilecek bir dizi dilsel öğeyi kullanarak akademik duruşlarını ve seslerini nasıl oluşturduklarını araştırmaktır. Derlem, 30'u Türk 1'inci dil yazarlardan, 30'u Türk İngilizcesi yazarlardan ve 30'u da İngiliz 1'inci dil yazarlardan olmak üzere toplam 90 yüksek lisans tezi bölümünden oluşmaktadır. Pilot çalışma sırasında Nvivo 9 aracılığıyla bir dizi öğe, söylem işlevi ve rolü belirlendi. Ardından, kesinlik/şüphe veya yazarın varlığını gösteren dilsel öğe listesine dayalı olarak tüm derlem WordSmith 5.0 aracılığıyla arandı ve analiz edildi. Üç grup tarafından temsil edilen lisansüstü öğrencilerin tez yazımında iki önemli olguyu ele almak için hem nicel hem de nitel yaklaşımlar uyarlanmıştır. Üç temel bulgu aşağıdaki gibidir: 1. Bu çalışmadaki yazarlar zıtlık göstermektedir: ya sıklıkla bağlılık düzeylerini belirlediler ya da görünüşe göre taahhütlerini iddia ettikleri şeyden kasıtlı olarak esirgediler. Türk D1 yazarları tarafından benimsenen yazı tonu, dilsel sinyal ifadeleri kullanmalarının kanıtladığı gibi, İngiliz L1 ve L2 yazarlarınınkinden önemli ölçüde farklıydı; İngiliz L1 ve L2 yazarları, Türk L1 yazarlarına kıyasla bilgi iddialarından daha bağımsız görünmeyi tercih ettiler. Bu nedenle, bulgular gruplar arasında bağlılık-bağımlılık ifade etmede dil faktörünün önemini vurgulamaktadır. 2. Yazar referansları iki geniş kategoriyi içeriyordu: (1) Açık yazar referansları (I ve biz temelli zamirler); (2) Örtülü yazar referansları (yazar adına konuşan pasif ve öğe-belirgin yapılar). Türk D1 yazarları ve (Türk kültüründen) İngilizce yazan Türk yazarlar, İngiliz D1 yazarlarına kıyasla daha az kişisel akademik düzyazı oluşturdular. Bu daha geniş bir kültürel farkı yansıtıyor gibi görünüyor. 3. Eşlik eden fiillerle ilgili olarak tanımlanan yazar rolleri açısından, lisansüstü yazarlar söylemlerinde en sık (1) Araştırma Şefi, ardından (2) Söylem Oluşturucu ve Katılımcı; sonra (3) Fikir Sahibi. Lisansüstü öğrencilerin bir topluluğa (akademik veya kurumsal) üyeliğini belirten retorik rol, (4) Topluluk-benlik, lisansüstü öğrencilerin tartışma bölümlerinde en az benimsedikleri rol olmuştur. Lisansüstü öğrencilerin kendi disiplinlerindeki yazma gelenekleri ve uygulamaları konusunda farkındalıklarının artırılması için, alanlarında daha önce tamamlamış oldukları başarılı tezlerden modelleme yoluyla üslup açısından gerekli standartların sağlanması önerilmektedir. Bunun özellikle“acemi”yazarlar için önemli olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports an exploratory and contrastive corpus study examining two phenomena in postgraduate academic writing: expressing commitment/detachment and signalling authorial presence in dissertations. More specifically, the overall purpose of the study is to investigate how postgraduate academic writers from particular contexts build their academic stance and voice by employing a range of linguistic items that could be identified as hedges, boosters and authorial references. The corpus consists of a total of 90 discussions sections of master's dissertations, 30 from Turkish L1 writers, 30 from Turkish writers of English and 30 from UK English L1 writers. A range of items, discourse functions and roles were determined during the pilot study via Nvivo 9. Then, the whole corpus was searched and analysed via WordSmith 5.0 based on the linguistic item list signalling certainty/doubt or authorial presence. In order to address two crucial phenomena in dissertation writing of postgraduates represented by three groups, both quantitative and qualitative approaches were adapted. Three key findings are as follows: 1. The postgraduates polarised: they either frequently qualified their level of commitment or else they seemingly intentionally withheld their commitment from what they asserted. The tone of writing adopted by the Turkish L1 writers differed markedly from that of the English L1 & L2 writers, as evidenced by their use of linguistic signalling expressions; the English L1 and L2 writers preferred to sound more detached from their knowledge claims, compared with the Turkish L1 writers. Therefore, the findings emphasise the importance of the language factor in expressing commitment-detachment across groups. 2. The authorial references included two broad categories: (1) Explicit authorial references (I and we-based pronouns); (2) Implicit authorial references (passive and element-prominent constructions speaking for the author). The Turkish L1 writers and the Turkish writers of English (from Turkish culture) appeared to construct less personal academic prose compared with the English L1 writers. This seems to reflect a broader cultural difference. 3. In terms of the authorial roles identified in relation to the accompanying verbs, the postgraduate writers tended to appear in their discourse most frequently as (1) Research Conductor, followed by (2) Discourse Creator & Participant; then (3) Opinion Holder. The rhetorical role indicating the membership of the postgraduates to a community (either academic or institutional), (4) Community-self, was the least frequent role adopted by the postgraduates in their discussion sections. It is recommended that, in order to raise postgraduates' awareness about the writing conventions and practices in their disciplines, they should be provided with the standards required with respect to style via modelling from previous successful dissertations completed in their field. This is suggested as particularly important for 'novice' writers.