The inhibition effects investigation of metal complexes with coumarin Schiff base on 6PGD activity
6PGD aktivitesi üzerine kumarın Schiff bazlı metal komplekslerinin inhitasyon etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 736473
  2. Yazar: NADIA MURSHED ABED ABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 6PGD enzimine odaklanmıştır. 6PGD olmadan kanser hücreleri gelişemez veya yayılamaz. Kanserin başlangıcı veya seyri, yüzde birden az 6PGD eksikliğinden etkilenmez. Hücre büyümesini ve bölünmesini geciktirmek veya durdurmak, hücrelerin gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Kansere dayalı glikoz metabolizmasının tanımı, kanser hücrelerinin NADPH ve DNA üretmek için 6PGD'ye bağımlı olmasıdır. 6PGD inhibe edildiğinde, DNA sentezinin yanı sıra NADPH üretimini de azaltır. OPP enzimleri, tümör metabolizmasına yakın bağları nedeniyle artık ileriye dönük terapötik hedefler olarak kabul ediliyor. Bu araştırmada, 6PGD enzimi üzerindeki inhibitör etkilerini belirlemek için bazı Schiff bazları ve onların metal kompleksleri bileşik test edildi. 340 nm'de NADPH'deki artış, enzimin aktivitesini ölçmek için kullanıldı. Pd(3MeOCTS)2 ve Pd(5MCTS)2, sırasıyla 3.87 ve 6.03 µM IC50 değerleri ile 6PGD enzimine karşı güçlü inhibitör etkiler sergilemiştir. Metal kompleksleri ligandların enzim aktivitesi üzerindeki inhibisyon potansiyelini artırmıştır. Dört metal kompleks 12-21 mM arasında IC50 değerleri ile inhibisyon etkisi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This work is focused on the 6PGD enzyme. Without 6PGD, cancer cells are unable to thrive or spread. The beginning or course of cancer is not affected by a 6PGD shortage of less than one percent. Delaying or stopping cell growth and division may have a detrimental effect on the development of cells. Definition of cancer-based glucose metabolism, cancer cells depend on 6PGD to produce NADPH and DNA. When 6PGD is inhibited, it reduces NADPH production as well as DNA synthesis. OPP enzymes are now being considered as prospective therapeutic targets because of their close ties to tumor metabolism. In this research, some Schiff bases and their metal complexes were tested to determine their inhibitory effects on the 6PGD enzyme. The increase in NADPH at 340 nm was utilized to measure the activity of the enzyme. Pd(3MeOCTS)2 and Pd(5MCTS)2 exhibited strong inhibitory effects against the 6PGD enzyme with 3.87 and 6.03 µM IC50 values, respectively. Metal complexes increased the inhibition potential of ligands on enzyme activity. The four metal complexes showed inhibition effect with IC50 values between 12-21 µM.