Morfolin içeren yeni kiral ligandların sentezlenmesi ve Asimetrik Henry Tepkimesindeki uygulaması
Synthesis of new chiral morpholine-containing ligands and their application in the Asymmetric Henry Reaction
  1. Tez No: 712695
  2. Yazar: PINAR TARIMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN THOMAS ASTLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, morfolin içeren kiral Schiff bazı ligandları sentezlemek için bir yöntem tanımlandı. Bu yöntem kullanılarak, fenilalinolden beş basamakta üç farklı Schiff baz ligandı hazırlandı. Son Schiff bazı oluşturma adımında aldehit olarak salisil aldehit, 2,4-dihidroksibenzaldehit ve 2,5-dihidroksibenzaldehit kullanıldı. Ligandlar IR, 1H ve 13C NMR spektroskopisi yöntemleri ve yüksek çözünürlüklü kütle spektrometrisi kullanarak karakterize edildi. Schiff bazı ligandlarının ikisi asimetrik Henry reaksiyonu için katalizör olarak aktif olmasına rağmen, ilave fenolik gruplarının varlığının faydalı bir etki sağlanmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a synthetic approach to morpholine-containing chiral Schiff base ligands was described. Using this approach, three Schiff base ligands were prepared in five steps from phenylalinol. In the final Schiff base formation step, salicylaldehyde, 2,4-dihydroxybenzaldehyde and 2,5-dihydroxybenzaldehyde were used. The ligands were characterised using IR, 1H and 13C NMR spectroscopy and high resolution mass spectrometry. Although two of the Schiff base ligands were active as catalysts for the asymmetric Henry reaction, it was observed that the presence of additional phenolic hydroxy groups did not provide a beneficial effect.