Evaluation and monitoring of energy consumption patterns by using statistical modeling
Enerji tüketim modellerinin istatistiksel modelleme kullanılarak değerlendirilmesi ve izlenmesi
- Tez No: 712694
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ROLAND LANGHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, İstatistik, Energy, Mechanical Engineering, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: KTH-Kungliga Tekniska Högskolan (Royal Institute of Technology)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, enerji tüketim modelleri ve tahmini için iki vaka çalışması yardımıyla tanımlayıcı bir model tanımlanmıştır. Öngörülen modeller, enerji arz/talep planlarında karar vermede yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Modeller 2006 ve 2009 yılları arasında dört yıllık geçmiş verilere uygulanmıştır. Yaklaşım, aylık enerji tüketim modellerinin uzun vadeli tahmini için regresyon modellerini analiz etmektedir. Küresel ekosistemin kullanımında enerjinin çok önemli bir rol oynaması ve kaynakların çok sınırlı olması nedeniyle bu konuda sürdürülebilir, yeni yaklaşımların geliştirilmesi ve yürütülmesi yeni düşünme biçimlerini gerektirmektedir. Mevcut enerji tüketim modelleri hakkında fikir edinmek için Stockholm'deki iki bina örnek olay incelemeleri olarak izlenmiş ve değerlendirilmiştir; (1) Taksi Stockholm Ofisi ve (2) Kampüs Telge. Çalışma, Monte Carlo simülasyon öğelerine göre enerji tüketimi nedeniyle mevcut durumun analizini tanımlamıştır. Bu iki bina, İsveç'te enerji tüketimi yüksek olduğundan ve bu binalar Stockholm'ün farklı yerlerinde yer aldığından, biri özel ticari mülk, digeri ise kamu binasi olara Telge kampüsü, bu çalışma alanına için oldukça ilginç örneklerdir. Tezin ilk bölümünde, Monte Carlo yardımıyla regresyon modellerinin enerji tahmini yapmak ve gelecekteki enerji talebi ve arzı için enerji modellerini analiz etmek için kullanılabileceği hipotezi yapılmıştır. Arka plan bilgisi veren, tez projesi kapsamında ele alınan görevleri tanımlayan, araştırma metodolojilerini açıklayan ve sınırlamalar getiren giriş sağlanmıştır. Daha sonra her iki binada yapılan bu ampirik bulguların çıktıları tartışmada detaylandırılmıştır. Toplanan veriler ve bilgiler daha sonra her iki bina için de analiz edilmiş ve mevcut durumun nasıl iyileştirilebileceği konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A descriptive model has been defined with the help of two case studies for energy consumption patterns and prediction. The predicted models develop to assist the companies for making decisions of energy demand/supply plans. The models are applied to historical data for four years: 2006 and 2009. The approach is to analyze regression models for long term forecasting of monthly energy consumption patterns. As energy plays a crucial role on the usage of global ecosystem and resources are so limited, new approaches that can be sustained for this subject requires new ways of thinking in order to develop and carry out. To get an insight into the current energy consumptions patterns two building in Stockholm have been monitored and evaluated as case studies, (1) Taxi Stockholm Office and (2) Campus Telge. Study described the analysis of existing situation on account of energy consumption with respect to Monte Carlo simulation elements. These two buildings (sort of commercial buildings) are quite interesting examples according to this field of study since energy consumption is higher in Sweden and these buildings are located in different parts of Stockholm, one is private commercial estate while campus Telge belongs to governmental area. In the first part of thesis a hypothesis have been made that regression models with the help of Monte Carlo can be used to carry out energy prediction and analyze energy patterns for future energy demand and supply. Introduction is provided which gives background information, defines the tasks dealt within the thesis project, explains the research methodologies and delivers limitations. Then the outputs out of these empirical findings made at both buildings are elaborated in discussion. The collected data and information are analyzed for both parts afterward and recommendations are drawn on how to improve the current situation.