Bazı Mannich bazlarının çeşitli katalizörlerle tek-kap sentezi
One_pot synthesis of some Mannich bases by various catalysts
- Tez No: 712735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASNİYE YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mannich bazları biyolojik aktivite özelliği gösteren önemli doğal bileşiklerde yaygın olarak bulunmaktadır. Tıbbi kimyada, β-amino asit, β-amino alkol ve nitrojen içeren moleküllerin yapı bloklarında bu bileşikler yer almaktadır. Mannich bazlarının sentezinde birçok yöntem kullanılmaktadır ve genellikle Mannich reaksiyonu tercih edilmektedir. Bu çalışmada, çeşitli yapıdaki enolize olabilen keton bileşikleri, anilin ve benzaldehit kullanılarak üç bileşenli tek kap Mannich reaksiyonuyla toplam 9 adet Mannich bazı başarıyla sentezlenmiştir. Reaksiyon için farklı katalizörler denenmiş ve çözücü olarak etanollü ortamda elde edilen verimler karşılaştırılmıştır. Sentezlenen Mannich bazlarının kimyasal yapısı, saflıkları ve stereokimyası IR, GC-MS, 1H-NMR, 13C-NMR ve elementel analiz sonuçları ile kanıtlanmıştı
Özet (Çeviri)
Mannich bases are commonly found in important natural compounds with biological activity. In medicinal chemistry, these compounds are the building blocks of molecules containing β-amino acid, β-amino alcohol and nitrogen. Many methods are used in the synthesis of Mannich bases and Mannich reaction is generally preferred. In this study, a total of 9 Mannich bases were successfully synthesized using a three-component one-pot Mannich reaction using enolizable ketone compounds, aniline and benzaldehyde. Different catalysts were tried for the reaction and the yields obtained in the presence of ethanol as a solvent were compared. The chemical structure, purity and stereochemistry of the synthesized Mannich bases have been detected by IR, GC-MS, 1H-NMR, 13C-NMR and elemental analysis results