A numerical risk analysis approach on salvage operation of grounded vessels
Karaya oturan gemilerin kurtarılması operasyonu üzerine sayısal bir risk analizi yaklaşımı
- Tez No: 712743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Deniz ticareti, her geçen gün daha da önemi artan ve dünya ticaretinin en etkili aktörlerinden birisidir. Bu büyük öneminin yanında denizcilik, çok çeşitli ve çok ciddi sonuçları olan riskler ile doludur. Bu nedenle emniyet, denizcilik sektörünün merkezinde yer almaktadır ve denizcilik sektörü hakkında yapılan akademik çalışmalarda risk analizi önemli bir yer tutmaktadır. Denizcilikte en tehlikeli operasyonlardan birisi de kurtarmacılıktır. Kurtarmacılığın, kazaya uğramış bir geminin kurtarılması, batmış gemi veya değerli malzemelerin çıkarılması ve liman temizliği gibi çeşitli alt kısımları bulunmaktadır. Kurtarma operasyonları, ağır yüklerde uzun süreler çalışılan ve tehlikesi yüksek faaliyetlerden oluşan operasyonlardır. Yaşanan her kazanın farklı değişkenleri olduğu düşünüldüğünde kurtarmacılıkta tek bir doğru yoktur. Mesela gemi kumluk bir alanda veya kayalık bir bölgede karaya oturmuş veya çatışmaya maruz kalmış ve bu sebeple ağır hasar almış veya batmış olabilir. Kazanın değişken durumuna göre yapılacak planlamaya ve icra edilecek operasyona göre risk durumları değişkenlik gösterecektir. Bu açıdan düşünüldüğünde kurtarmacılık alanında risk analizi çok büyük önem taşımaktadır. Bu bilgiler ışığında, bu tezde karaya oturan geminin kurtarılması operasyonunda genel bir risk analizi yapmak hedeflenmiştir. Kurtarma operasyonları kendi içerisinde farklılıklar gösterse de kurtarmacılığın temel gerçeklikleri ve yaşanan tecrübeler ışığında belirlenen riskler üzerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda, risk analizi değerlendirmesinde HAZOP ve LOPA yöntemleri birleştirilecek ve sayısallaştırmak maksadıyla büyüklük sıralaması (order-of-magnitude) yaklaşımı kullanılacaktır. Öncelikle HAZOP yöntemi ile başlangıç olayları, sapmaların istenmeyen sonuçları ve alınabilecek emniyet tedbirleri belirlenecektir. Daha sonra LOPA yöntemi ile başlangıç olaylarının frekansı, istenmeyen sonuçların şiddeti, emniyet tedbirlerinin risk azaltma değerleri büyüklük sıralaması yaklaşımı ile belirlenecektir. Sonuç olarak her bir kaza senaryosu için risk değeri belirlenmiş olacak ve elde edilecek veriler ışığında kurtarma operasyonu planlamasına yardımcı olacak çıkarımlarda bulunulacaktır. Bu tez ile aşağıda sunulan hedeflere ulaşması beklenmektedir. i.) Karaya oturmuş gemi problemlerinin kurtarılmasının olası tehlikeleri ve sonuçlarının ayrıntılı ifadesi, ii.) Kurtarma operasyonu sırasında potansiyel tehlikeler için risk azaltıcı önlemleri belirlemek, iii.) Kapsamlı risk analizi kurtarma operasyonu sorunu, iv.) HAZOP ve LOPA analiz yöntemlerinin entegrasyonu, v.) Kurtarmada sağlam bir sayısal risk analiz metodolojisi uygulaması sunmak. Sonuç olarak bu tezin, mühendislere, deniz emniyeti araştırmacılarına, gemicilere ve özellikle kurtarmacılara, karaya oturan geminin kurtarılması operasyonundaki riskler ve alınacak önlemler konusunda bilgi vereceği ve kurtarma operasyon şefleri ile karar vericilere kurtarma operasyonu planlamasında risk yönetimi konusunda katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Maritime is one of the most influential actors of world trade, whose importance is increasing day by day. In addition to this great importance, maritime is full of risks with a wide variety of serious consequences. For this reason, safety is at the center of the maritime industry and risk analysis has an important place in academic studies on the maritime industry. One of the most dangerous operations in maritime is salvage. Salvage has several sub- sections, such as salvaging a wrecked ship, removing sunken ships or valuable materials, and harbor cleaning. Salvage operations are operations involving heavy loads for long periods and high-risk activities. Considering that each accident has different variables, there is no single truth in salvage. For example, the ship may have run aground in a sandy area or a rocky area, or may have been involved in a collision and therefore severely damaged or sunk. Risk situations will vary according to the situation and planning to be made according to the variable situation of the accident and the operation to be performed. When considered from this point of view, risk analysis is of great importance in the field of salvage. In the light of this information, it is aimed to make a general risk analysis in the salvage operation of the stranded ship in this thesis. Although salvage operations differ in themselves, the main realities of salvage and the risks determined in the light of lived experiences are focused on. In this context, HAZOP and LOPA methods will be combined in risk analysis assessment and the order of magnitude approach will be used for quantification. First of all, the initial events, the undesired consequences of deviations, and the safety measures that can be taken will be determined by the HAZOP method. Then, with the LOPA method, the frequency of initial events, the severity of undesirable consequences, and the risk reduction values of safety measures will be determined by the order of magnitude approach. As a result, the risk value for each hazard scenario will be determined and inferences will be made to help the salvage operation planning in the light of the data to be obtained. With this thesis, it is expected to achieve the following objectives. i.) Detailed expression of potential hazards and consequences of salvage of stranded ship problems, ii.) To determine risk mitigation measures for potential hazards during the salvage operation. iii.) Comprehensive risk analyzing salvage operation problem, iv.) Integration of HAZOP and LOPA analysis methods, v.) To present a robust numerical risk analyzing methodology application in salvage. As a result, it is considered that this thesis will provide information to engineers, maritime safety researchers, sailors, and especially salvors, about the risks and precautions to be taken in the salvage operation of the stranded ship, and will contribute to the salvage operation chiefs and decision-makers on risk management in salvage operation planning.