Voleybol oyuncularında yorgunluğun postural stabiliteye etkisi
The effects of fatigue on postural stability in volleyball players
  1. Tez No: 297248
  2. Yazar: BESİME CİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızın amacı, voleybolcularda, yorgunluğun statik ayakta duruşta postural stabiliteye etkisini araştırmaktır. Çalışmaya kronik alt ekstremite problemi olmayan, son 12 hafta içerisinde alt ekstremite yaralanması geçirmemiş, görsel, vestibuler ve nörolojik problemi olmayan 20 voleybolcu ve 20 sedanter gönüllü katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri sorgulanmıştır. Alt ekstremite kaslarının kuvveti izometrik dinamometre ile ölçülmüştür. Postural stabilitenin değerlendirilmesi için gerekli olan parametreler [basınç merkezinin katettiği yol (COP), basınç merkezinin X düzleminde katettiği yol (COPX), basınç merkezinin Y düzleminde katettiği yol (COPY), salınım alanı (AREA)] Footscan® Denge Sistemi (R.S.Scan Pedobarografik Sistem) kullanılarak 2 aşamada değerlendirilmiştir. 1. aşamada Footscan Denge Platformu üzerinde Flamingo Denge Testi uygulanmış, değerler 60 saniye boyunca kaydedilmiştir. 2. aşamada yorgunluk oluşturmak için Bruce Protokolü kullanılmış ve Bruce Protokolü sonrası Footscan üzerinde denge ölçümü tekrar edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 11.5 kullanılmıştır. Gruplar arası farklılığa Mann Whitney U Testi, aynı grubun iki ayrı sonucu arasındaki farklılığa Wilcoxon Testi ile bakılmıştır. 1. ölçüm sonuçlarında sağ ayak ağırlık merkezinin salınım alanı (AREAsag) sporcularda daha geniş olacak şekilde anlamlı bulunmuştur (p0.005). 2.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of fatigue on postural stability during static stance in volleyball players. 20 volleyball players and 20 sedanteries who do not have any lower extremity problems, injury during recent 12 weeks and verbal, vestibular and neurologic problems were included study. Data related to demographics of the participants were recorded. Lower extremity muscle strength was measured within isometric dynomometer. The parameters needed for the evaluation of postural stability [total way of center of pressure (COP), way of center of pressure on X plane (COPX), way of center of pressure on Y plane (COPY), sway area (AREA)] were evaluated using Footscan® Balance System (R.S.Scan Pedobarographic System) in 2 stages. At first stage, Flamingo Balance Test was applied while standing on the pedobarographic system and values were recorded for 60 seconds. At the second stage, Bruce Protocol was applied to create fatigue and pedobarographic measurements were repeated after Bruce Protocol. SPSS 11.5 was used for statistical analyses. Differences between two groups were tested by Mann Whitney U Test. Differences between two results of the same group were tested by Wilcoxon Signed Rank Test. First stage results indicated that, sway area on the right foot (AREAsag) of the volleyball group was found significantly higher than sedantery group (p0.05).