Meaning attribution model of product forms: A holistic approach
Ürün formlarini anlamlandirma modeli: Bütünsel bir yaklaşim
  1. Tez No: 712790
  2. Yazar: ENGİN KAPKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHARON JOINES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: North Carolina State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, ürün biçimlerine anlam atamanın ekolojik ve bilişsel süreçleri için bir çerçeve sunmaktadır. Tezde algı, ürün deneyimi ve insan-makine etkileşimi üzerine literatür gözden geçirilmiş ve bu konularda kapsayıcı teorik bakış açıları tartışılmıştır. Algı ve duyum teorisi ve üç ana tamamlayıcı teori - sağlarlık, ürün semantiği ve ürün duyguları teorileri - incelenmiş ve daha sonra bu teorilerin savunduğu ürün anlamları tartışılmıştır. Bu tez çalışması, ürün formlarının fiziksel ve algısal niteliklerinin bir arada var olduğunu öne sürer. Bu nitelikler, kullanıcının dikkatini, endişelerini, anılarını ve farklı bağlam seviyelerindeki bilgilerini tetikler ve kullanıcının sonunda anlam geliştirmesine yol açar. Tasarımcı, biçim verici ve anlam atfedicisi olarak proje hedefleri, üretim gibi koşulları göz önünde bulundurarak ürün biçimini manipüle eder. Tez kapsamında tasarım süreci, süreç içindeki anlam atama süreçlerini temsil etmek için sunulmuştur. Bu model bütüncül bir bakış açısı sağlar ve ürün biçimlerine anlam atama sürecinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Bu tez çalışması, insanların bir nesnenin anlamını (örneğin güvenli, zarif, yüksek teknolojili görünüm) fiziksel özelliklerine (birden çok boyutta yuvarlaklık) dayalı olarak nasıl anladıkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ürün formu için anlam atama sürecini anlamak için tez karma yöntem yaklaşımı ile bir dizi deneyden oluşmaktadır. Birinci deneydeki katılımcılar dokuz temel geometrik nesneyle etkileşime girerken, ikinci deneyde katılımcılar dokuz sabit disk ve dokuz sabunluk formu deneyimledi. Nesnelerin köşelerinin yuvarlaklığı değiştirildi. 2 ve 3 boyut boyunca yuvarlak kenarları köreltmek için keskin 90 derecelik kenarlar kullanıldı. Bir anket ile, her nesne için anlam ölçümleri alındır ve görüşmeler ile katılımcıların anlam yükleme stratejileri araştırıldı. Sonuçlar, anlam atama süreçlerinde katılımcıların hem aşağıdan yukarıya hem de yukarıdan aşağıya algı yaklaşımlarına uygun stratejiler geliştirdikleri sağtandı. Ayrıca, veriler, formun yuvarlaklığındaki çok küçük bir değişikliğin anlam üzerinde büyük etkilere yol açtığını (ikinci dereceden bir ilişkiyi düşündürür) göstermektedir. Son olarak, sonuçlar merkezi ve karmaşık anlamlar arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation introduces a framework for ecological and cognitive processes of meaning attribution to product forms. The literature of perception, product experience and human-product interaction is reviewed and overarching theoretical perspectives on these topics are discussed. The theory of perception and sensation and three major complementary theories -affordances, product semantics and emotions- are then presented in order to apprehend connotations of meaning that these theories advocate. The framework suggests that physical and perceptual qualities of the product forms co-exist. These qualities trigger user's attention, concerns, memories, and knowledge within different levels of contexts, and lead to meaning development in user's end. The designer, as a form-giver and meaning attributer manipulates product form considering conditions such as business goals, and manufacturing. The design process is denoted in order to represent meaning attribution within the process. The framework provides holistic view and may provide better understanding of the meaning attribution process to product forms. It advocates design practice and research to design for meaning. Extending the framework, the current dissertation explores the relationship between how people understand the meaning of an object (e.g. safe, elegant, high-tech look) based on its physical features (roundness in multiple dimensions). A mixed method approach to understanding the meaning attribution process for product form is investigated in a set of experiments. Participants in experiment one interacted with nine basic geometric objects while participants experienced nine hard drive and nine soap dispenser forms in experiment two. The roundness of object corners were altered from crisp 90 degree edges to blunt round edges along 2- and 3-dimensions. A survey captured rankings of meanings for each object, and interviews explored meaning attribution strategies of the participants. Results suggest the involvement of both bottom-up and top-down approaches in participants' meaning attribution process depending on the meaning of interest. Moreover, the data suggests that a very small change in roundness of the form lead to large impacts on meaning (suggesting a quadratic relationship). Finally, results indicate a connection between central and complicated meanings.