Yedi günlük fiziksel aktivite hatırlama anketi Türk popülasyonunda geçerlik ve güvenirliği
The validity and reliability of the seven-day physical activity recall questionnaire in Turkish population
  1. Tez No: 712792
  2. Yazar: GÖKÇE KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Türk popülasyonunda Yedi Günlük Fiziksel Aktivite Anketi'nin geçerlik ve güvenirliğini yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sağlıklı yetişkin 97 kişi (60 kadın, 37 erkek) dahil edildi. Yedi Günlük Fiziksel Aktivite Anketi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi uygulandı ve pedometre katılımcının adım uzunluğu, boy ve kilo verilerine göre ayarlandı. Katılımcıdan pedometreyi bir hafta boyunca kullanması istendi. Bir haftanın sonunda anketler tekrar uygulandı. Bulgular: Anketin güvenirliği test tekrar test analizi yapılarak bulunmuştur. Bir hafta ile yapılan anketler değerlendirildiğinde ICC değeri tüm katılımcılar için 0.836 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuca göre anketin her iki uygulaması arasında yüksek kuvvette ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Geçerlik değerlendirilirken pedometre verileri ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to establish the validity and reliability of the Seven-Day Physical Activity Questionnaire in the Turkish population. Material and Methods: A total of 97 healthy adults (60 females, 37 males) were included in the study. The Seven-Day Physical Activity Questionnaire, the International Physical Activity Questionnaire were administered, and the pedometer was adjusted according to the participant's stride length, height, and weight data. The participant was asked to use the pedometer for one week. At the end of one week, the questionnaires were administered again. Results: The reliability of the questionnaire was found by test-retest analysis. When the one-week surveys were evaluated, the ICC value was determined as 0.836 for all participants. According to this result, it was seen that there was a strong and significant relationship between the two applications of the questionnaire. While evaluating the validity, pedometer data and International Physical Activity Questionnaire (UFAA) were used.