Çocukluk çağı epilepsilerinde valproat kullanımı öncesi ve takibinde kognitif değerlendirme
Cognitive evaluation before and after the use of valproate in childhood epilepsy
  1. Tez No: 712793
  2. Yazar: PINAR TEZCAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocukluk çağı epilepsilerinde valproik asit kullanımı öncesinde ve takibinde sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırma yaparak kognitif değerlendirme yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Olgu ve kontrol grubu 3-14 yaş arası çocuktan oluşturuldu. Olgu grubu, yeni tanı epilepsi olup tedavisi, monoterapi olarak VPA başlaması planlanan çocuklardı. Olgu grubu ilaç tedavisi başlamadan hemen önce zeka, gelişim ve koordinasyon testleri kullanılarak kognitif değerlendirmeye alındı. Tedavi süreçleri devam ediyorken yaklaşık 6 ay sonra tekrar aynı testler kullanılarak değerlendirme yapıldı. Kontrol grubu, sağlıklı benzer yaş aralığındaki çocuklara aynı testler tek sefer olmak üzere uygulandı. Veriler SPSS 26 kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Tedavi öncesi ve tedavi sonrası grupların ortalama değerleri karşılaştırıldığında tedavinin Stanford Binet Zeka Testi skorunda yükseliş sağladığı belirlendi. Bu fark anlamlı bulunmuştur (p0.5) grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To make a cognitive assessment by comparing with a healthy control group before and during the use of valproic acid in childhood epilepsy. Materials and Methods: The case and control group consisted of children aged 3-14 years. The case group was children with newly diagnosed epilepsy whose treatment was planned to start VPA as monotherapy. The case group was evaluated cognitively by using intelligence, development and coordination tests just before the start of drug therapy. While the treatment processes were continuing, evaluation was made using the same tests again approximately 6 months later. The same tests were applied to the control group, healthy children of similar age range, once. Data were analyzed using SPSS 26. Results: When the mean values of the pre-treatment and post-treatment groups were compared, it was determined that the treatment provided an increase in the Stanford Binet Intelligence Test score. This difference was found significant (p0.5) groups for DCDQ.