Effects of meeting spaces on the performance of a concept selection task by engineering design teams
Mühendislik tasarım ekiplerinin konsept seçme görevi performansları üzerinde toplanma alanlarının etkisi
- Tez No: 712828
- Danışmanlar: DR. JOEL S GREENSTEIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Clemson University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İşbirliğinin artan önemi ve bunun sonucunda sanal araçların kullanımı göz önüne alındığında, bu araştırma, yüz yüze, 2B çevrimiçi ve 3B sanal olmak üzere üç toplantı alanında bir konsept seçim görevi kullanan mühendislik tasarım ekiplerinin performansını incelemiştir. Cisco'nun WebEx ve Sun Microsystems' Wonderland, sırasıyla 2B çevrimiçi toplantı alanı ve 3B sanal ortam olarak kullanıldı. Yirmi dört adet iki kişilik tasarım ekibi oluşturulmuş ve toplantı alanlarına rastgele atanmıştır. Sekiz ekip, her toplantı alanında bir cep telefonu konsept seçimi görevi gerçekleştirdi. Dört bağımlı değişken ölçüldü: görev tamamlama süresi, ekip memnuniyeti, kendi kendine değerlendirilen kalite ve uzman tarafından değerlendirilen kalite. Veri toplamanın ardından, toplantı alanları arasında varsa farklılıkları belirlemek için her bir değişkeni analiz etmek için oneway ANOVA kullanıldı. ANOVA sonuçları, herhangi bir değişken için boş hipotezin reddedilmesini desteklemedi. Bu sonuçlar, 3B sanal ortamların, 2B çevrimiçi toplantı alanlarının yanı sıra tasarım konsepti seçim görevlerini de desteklediğini ve bu teknolojilerin her ikisinin de, ortak bir toplantı için ekip üyelerini bir araya getirmenin zor veya pahalı olduğu durumlarda, ortak toplantılara uygun alternatifler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Given the increasing importance of collaboration and the resulting use of virtual tools, this research investigates the performance of engineering design teams using a concept selection task in three meeting spaces, face-to-face, 2D online and 3D virtual. Cisco's WebEx and Sun Microsystems' Wonderland were used as the 2D online meeting space and the 3D virtual environment, respectively. Twenty-four two-person design teams were formed and randomly assigned to the meeting spaces. Eight teams performed a cell-phone concept selection task in each meeting space. Four dependent variables were measured: task completion time, team satisfaction, self-evaluated quality and expert-evaluated quality. Following data collection, oneway ANOVA was used to analyze each variable to determine the differences, if any, among the meeting spaces. ANOVA results did not support rejection of the null hypothesis for any variable. These results suggest that 3D virtual environments support design concept selection tasks as well as 2D online meeting spaces and that both of these technologies are viable alternatives to colocated meetings when it is difficult or expensive to bring team members together for a colocated meeting.