The evolution of esdp: Recent political developments and social constructivism
Agsp'nin gelişimi: Güncel siyasi gelişmeler ve sosyal inşacılık
  1. Tez No: 712876
  2. Yazar: SILA TURAÇ BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JAKOB GUSTAVSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lunds Universitet
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AGSP'nın oluşumu, 21. yüzyılın başından beri Avrupa güvenlik mimarisini ve Avrupa bütünleşme sürecini şekillendiren en önemli yapı taşlarından biri olmuştur. Her ne kadar bütünleşme motoru Avrupa Anayasası Antlaşması'nın Fransa ve Hollanda tarafından reddedilmesiyle yara almış olsa da, AGSP halen Avrupa bütünleşmesinin en dinamik alanlarından bir tanesidir. Bu dinamizm güvenlik ve savunma bütünleşmesini kendi bakış açılarından açıklamak isteyen kuramcıların dikkatini çekmiştir. Sosyal İnşacılık, Realizm ve Realizmin liberal versiyonu olan Liberal Hükümetlerarasıcılık sadece Avrupa'nın güvenlik bütünleşmesine değil aynı zamanda güvenlik kavramının tanımına da vurgu yapan üç teoridir.
Özet (Çeviri)
The formation of ESDP (European Security and Defense Policy) is one of the most important building blocks shaping the European security structure and the European integration process since the beginning of the 21st century. Even though the integration engine was injured by the rejection of the European Constitutional Treaty in France and the Netherlands, the ESDP can be seen as currently one of the most dynamic areas in European integration. This dynamism takes the attention of theorists attempting to explain the security and defence integration from their own point of view. Social Constructivism, Realism and Realist version of Liberalism, namely Liberal Intergovernmentalism (LI) are three theories having different emphasis on not only the security integration of the European Union (EU) but also the definition of the security concept.