Rheological behaviour of chocolate formulated with honey
Ballı çikolatanın reolojik davranışı
  1. Tez No: 712894
  2. Yazar: KADRİYE BURCU KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Farklı konsantrasyonlarda bal (% 5, % 15 ve % 20, a/a) kullanılarak bitter çikolata üretildi. Bal kullanılarak üretilen bitter çikolatalar, 18°C deki nem ve sıcaklık kontrollü etüvde bir yıl boyunca depolandı. Çikolataların termal, reolojik ve tekstürel özellikleri differensiyal taramalı kalorimetre, textür analiz cihazı ve reometre kullanılarak analiz edildi. Ayrıca hunter kolorimetre, makroskop ve glosmetre kullanılarak görüntü özellikleri analiz edildi. Balın, fruktoz, glukoz ve sakkaroz miktarları sırasıyla %32,05, %23,82 ve %5,68 olarak hesaplandı. Entalpi değerindeki en büyük artış bitter çikolatada iken en düşük %20 bal içeren çikolatada oldu. Çikolatanın reolojik özelliklerini en iyi şekilde tanımlayabilmek için Casson, Casson (lineer) ve Herschel-Bulkley modelleri uygulandı. Ballı çikolataların viskozite ve verim değerleri, hiç şeker içermeyen veya sakkaroz içeren çikolatalardan daha yüksek oldu. 0,1 Hz - 100 Hz aralığında, %15 ve %20 bal içeren çikolataların G' değerleri, diğerlerinden daha yüksek oldu. Bu çalışmanın sonucuna göre, farklı miktarlarda (%5, %15 ve %20) bal kullanılarak üretilen çikolataların reolojik davranış özellikleri, birbirinden farklı oldu.
Özet (Çeviri)
Dark chocolates were prepared by using different amount of honey (5, 15 and 20 %, w/w). Dark chocolates formulated with honey were analyzed during one year storage at 18°C using controlled temperature humidity chambers. Chocolates were analyzed thermal, rheological and textural methods using differential scanning calorimeter, texture analyzer and rheometer. Also, image properties were followed by using macroscope, hunter colorimeter and gloss meter. Fructose, glucose, and sucrose amount of honey was calculated as 32.05, 23.82, and 5.68 % respectively. Change in enthalpy values were occurred in greater amount in dark chocolate and in lesser amount in chocolate formulated with 20 % honey. Casson, Casson (linear) and Herschel-Bulkley models were applied to carry out the best descriptive rheological behavior of chocolates formulated with honey. According to Casson model, the yield and viscosity values of chocolates formulated with honey were higher than chocolates containing sucrose or no sweeteners. Chocolates containing 15 and 20 % honey have resulted with a higher storage modulus (G') than other samples over the frequency range 0.1 to 100 Hz. As a result of this study, the rheological behavior of the dark chocolates produced with different amounts of honey (5, 15 and 25 %) was quite different from each other.