COVID-19 tanılı gebelerde D vitamini düzeyi önemli midir?
Is vitamin D level important in pregnant women with COVID-19?
- Tez No: 712893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MEHMET FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 pandemisi 2019 yılı Aralık ayının sonlarında Çin'in Hubei Eyaleti, Vuhan Kentinde başlamış ve halen devam etmektedir. Çalışmamızda Covid-19 tanılı gebe hastaları D vitamini düzeylerine göre gruplandırarak D vitamini düzeyinin hastalığın kliniği, laboratuvar bulguları, hastalığın şiddeti ve hastanede yatış süresi üzerine etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza toplam 125 hasta dahil edildi. Hastaların hastaneye yatış anındaki D vitamini düzeylerine göre D vitamini eksikliği sınırı olan 20ng/ml nin altı ve üzeri olmak üzere iki gurup belirlendi. Bu iki guruptaki hastaların demografik özellikleri , klinik bulguları, laboratuar bulguları, görüntüleme bulguları, hastane yatış süreleri, yoğun bakım ihtiyaçlarının olup olmadığı karşılaştırıldı. Bulgular: Serum 25 Hidroksivitamin D düzeyine göre değerlendirildiğinde, hastaların ateş, nabız, oksijen satürasyonu, bilgisayarlı toraks tomografisinde akciğer tutulumu şiddeti, hastanede yatış süresi ve yoğun bakım ihtiyacı olması açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Hastaların laboratuvar parametreleri serum 25 Hidroksivitamin D düzeyine göre karşılaştırıldığında, iki grup arasında hiç bir laboratuvar parametresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sadece lenfosit sayısı toraks BT'de akciğer tutulum şiddetini etkileyen bağımsız değişken olarak belirlendi. Lenfosit sayısı azaldıkça toraks BT de tutulum şiddeti artmaktaydı. Sonuç: Çalışmamız hasta sayılarımızın yüksek olmaması ve ayaktan takip edilen Covid-19 tanılı gebelere ulaşılamamış olunmasına rağmen D vitamini düzeyinin Covid-19 ile ilgili klinik, laboratuvar bulguları, hastalığın şiddeti ve hastane yatış süreleri gibi parametrelerin hiçbiri ile anlamlı ilişkisinin olmadığını göstermiştir. Ayrıca lenfosit sayılarındaki düşüşün şiddetli Covid-19 hastalığıyla ilişkili olduğu çalışmamızca desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The Covid-19 pandemic started at the end of December 2019 in Wuhan City, Hubei Province of China, and it is still in progress. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of vitamin D levels on the clinic of the disease, laboratory findings, severity of the disease and, length of hospital stay by grouping pregnant patients with a diagnosis of Covid-19 according to their vitamin D levels. Material and Methods: A total of 125 patients were included. According to the vitamin D levels of the patients at the time of hospitalization, two groups were determined as below and above 20ng/ml, which is the limit of vitamin D deficiency. The patients in these two groups were compared in terms of demographic features, clinical findings, laboratory findings, imaging findings, hospitalization times and need for intensive care. Results: When evaluated according to serum 25 hydroxyvitamin D level, patients' fever, pulse, oxygen saturation, the severity of lung involvement in computed tomography, hospitalization there was no statistically significant difference between the groups in terms of duration and need for intensive care. When the laboratory parameters of the patients at hospitalization were compared according to serum 25 hydroxyvitamin D levels, there was no statistically significant difference between the two groups in terms of any laboratory parameter. As a result of the analysis, only lymphocyte count was determined as the independent variable affecting the severity of lung involvement in thorax CT. As the lymphocyte count decreased, the severity of involvement in thorax CT increased. Conclusion: Our study showed that although the number of our patients was not high and outpatients with a diagnosis of Covid-19 could not be reached, vitamin D level was not significantly related to any of the parameters such as clinical, laboratory findings, the severity of the disease and length of hospital stay related to Covid-19. It is also supported by our study that the decrease in lymphocyte counts is associated with severe Covid-19 disease.