Obez adölesanlarda fekal kalprotektin biyobelirteç olarak kullanılabilir mi?
Can fecal calprotectin be used as a biomarker in obese adolescents?
  1. Tez No: 828138
  2. Yazar: BÜŞRA TETİK DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERVE USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Arkaplan/ Amaç: Obezite çocuklarda sıklığı giderek artan önemli bir halk sağlığı problemidir. Obezite ile ilişkili non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) ve alkolik olmayan steatohepatit (NASH) gibi kronik karaciğer hastalıklarının hangi hastada ve ne zaman gelişeceği bilinmemektedir. Çalışmamızda enflamasyon göstergesi olan fekal kalprotektinin (fKP) obez adölesanlarda hastalık seyrindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2022- Ağustos 2023 tarihleri arasında hastanemiz çocuk gastroenteroloji ve çocuk sağlığı polikliniğine gelen 10-18 yaş arası 41 çocuk çalışmamıza dahil edildi. Çalışma grubu 31 obez adölesan ve 10 kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubu obez (n=11), NAYKH (n=17) ve NASH (n=3) olarak üç alt gruba ayrıldı. İleriye dönük tek merkezli kontrollü çalışmamızda gruplardan dışkı örneği alınarak fKP çalışıldı. Bulgular: FKP kontrol grubunda ortalama 38,12±13,55(µg/gr), obez grubunda ortalama 153,94±167,61(µg/gr) ve NAYKH grubunda ortalama 198,01±187,56 (µg/gr) olarak hesaplanmıştır (p=0,018).
Özet (Çeviri)
Background/Aim: Obesity is an important public health problem with increasing prevalence in children. It is not known in which patients and when obesity-related chronic liver diseases such as non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and non-alcoholic steatohepatitis (NASH) will develop. In our study, we aimed to investigate the role of faecal calprotectin (FC), an indicator of inflammation, in the disease course in obese adolescents. Materials and Methods: Between November 2022 and August 2023, 41 children aged 10-18 years who visited the paediatric gastroenterology and paediatrics outpatient clinic of our hospital were included in our study. The study group was divided into 31 obese adolescents and 10 control group. The study group was divided into three subgroups as obese (n=11), NAFLD (n=17) and NASH (n=3). In our prospective single-centre controlled study, FC was studied by taking stool samples from groups. Results: FC was calculated as 38.12±13.55 (µg/gr) in the control group, 153.94±167.61 (µg/gr) in the obese group and 198.01±187.56 (µg/gr) in the NAFLD group (p=0.018).