New protocol for scanning minor and major grooves along DNA to find best interaction mode with drug molecules
DNA molekülünün büyük ve küçük oluklarının tamamını tarayarak en iyı ligand ve DNA etkileşimini bulmak üzere metot geliştirilmesi
  1. Tez No: 712969
  2. Yazar: AYBÜKE GÜLKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTOINE MARION
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Major and minor groove binder drugs could function as possible treatment agents in genetic disorders or cancer. DNA is recognized by different proteins during replication, translation, and transcription. Basically, by binding to the grooves of DNA, small drug molecules can change the helical structure of DNA, interfere with protein binding and prevent replication, translation or transcription. To alter and inhibit DNA - protein interactions, especially sequence specific ligands should be designed. Accordingly, we investigated the interactions of different anticancer drugs binding to specific DNA sequences via minor or major grooves by a novel, automatizated protocol as a combination of docking and molecular mechanics refinement. With this methodology, we obtained best interaction modes of the drug molecules with given DNA sequences and most preferred sequences.
Özet (Çeviri)
DNA'nın büyük ve küçük oluklarına bağlanan ilaçlar, kanser veya genetik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Replikasyon, translasyon ve transkripsiyon sırasında, DNA farklı proteinler tarafından tanınır. Temel olarak, ilaç molekülleri DNA'nın oluklarına bağlanarak DNA'nın sarmal yapısını değiştirir ve replikasyon mekanizmasını engeller. Farklı DNA ve protein etkileşimlerini inhibe edecek yeni ilaçlar ve yöntemler geliştirmek için, farklı sekanslarla etkileşim gösteren spesifik moleküller geliştirilmelidir. Bu nedenle yeni geliştirdiğimiz hızlı protokol ile DNA moleküllerine ilaç yerleştirme ve moleküler mekanik ile farklı dizilerin küçük ve büyük oluklarının, farklı ligandlarla etkileşimleri incelenmiştir. Bu method ile, seçilen ilaçların DNA ile en iyi etkileşime sahip olduğu bağlanma konformasyonları ve seçici oldukları DNA sekansları elde edilmiştir.