Akciğer kanserinde vücut kitle indeksinin sağkalıma etkisi
The effect of body mass index on survival in lung cancer
- Tez No: 712968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi radyasyon onkolojisi bölümünde tedavi gören akciğer kanseri hastalarının vücut kitle indeksi ile genel sağkalım süreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmada 2016-2020 tarihleri arasında akciğer kanseri tanısı almış olan, SDÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi radyasyon onkolojisi bölümünde tedavi alan 394 akciğer kanseri hastasının dosyaları ve hastane otomasyon kayıtları incelendi. Katılma kriterlerini karşılayan 238 akciğer kanseri hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların ölüm durumları 21 Ağustos 2021 tarihi sonlanım noktası olacak şekilde konrol edildi. Genel sağkalım yaşayan hastalar için ilk tanı tarihinden 21 Ağustos 2021 tarihine kadar geçen süre, ölen hastalar için ilk tanı tarihinden ölüme dek geçen süre olarak tanımlandı. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemler (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri) kullanılarak incelendi. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma olarak verildi. Hastalara ait genel sağkalım süreleri ve beş yıllık genel sağkalım hızları Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplandı, değişkenlerin genel sağkalım süresi üzerindeki etkileri log rank testi ve tek değişkenli Cox regresyon analizi ile incelendi. Vücut kitle indeksine göre sağkalım eğrileri Kaplan-Meier ve Cox regresyon plot ara yüzleri kullanılarak oluşturuldu. İstatistiksel analizler için SPSS for Windows versiyon 22.0 paket programı kullanıldı ve tip-1 hata düzeyinin %5'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Araştırma grubunun %77.7'si (n=185) küçük hücreli dışı akciğer kanseri, %22.3'ü (n=53) küçük hücreli akciğer kanseri hastası idi. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri için ortanca sağkalım süresi 13.2 ay ve 5 yıllık sağkalım hızı %8.4, küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında ortanca sağkalım süresi 10.80 ay ve 5 yıllık sağkalım hızı %8.3 olarak bulundu. Tek değişkenli ve çok değişkenli analiz sonuçlarına göre vücut kitle indeksi hem KHDAK ve KHAK için genel sağkalım süresi üzerinde anlamlı etkiye sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between body mass index and overall survival time of lung cancer patients treated in the radiation oncology department of Süleyman Demirel University Research and Application Hospital. Materials and Methods: In this retrospective study, the files and hospital automation records of 394 lung cancer patients diagnosed with lung cancer and treated in the radiation oncology department of SDU Research and Education Hospital between 2016-2020 were examined. 238 lung cancer patients who met the inclusion criteria were included in the study. The mortality status of the patients was controlled with the endpoint of 21 August 2021. The time from the date of first diagnosis to August 21, 2021 for patients with overall survival was defined as the time from first diagnosis to death for patients who died. Conformity of continuous variables to normal distribution was examined using visual (histogram and probability graphs) and analytical methods (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests). Descriptive statistics were given as numbers, percentages, mean, and standard deviation. Overall survival times and five-year overall survival rates of the patients were calculated using the Kaplan-Meier method, and the effects of variables on overall survival were analyzed by log-rank test and univariate Cox regression analysis. Survival curves according to body mass index were created by Kaplan-Meier and Cox regression method. SPSS for Windows version 22.0 package program was used for statistical analysis and cases where the type-1 error level was below 5% were considered statistically significant. Results: Of the study group, 77.7% (n=185) had non-small cell lung cancer and 22.3% (n=53) had small cell lung cancer. The median survival time for NSCLC was 13.2 months and the 5-year survival rate was 8.4%, and the median survival time for SCLC patients was 10.80 months and the 5-year survival rate was 8.3%. According to univariate and multivariate analysis results, body mass index had a significant effect on overall survival time for both NSCLC and SCLC.