Cenin pozisyonu ve beyaz gürültünün nazal CPAP'daki yenidoğanların stres ve uykularına etkisi
The effect of facilitated tucking and white noise on stress and sleep of newborns in nasal CPAP
  1. Tez No: 713002
  2. Yazar: YELİZ SUNA DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma cenin pozisyonu ve beyaz gürültünün nazal CPAP'daki yenidoğanların stres ve uykularına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma 01 Kasım 2020 - 04 Şubat 2022 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde nazal CPAP'daki yenidoğanlarda randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde nazal CPAP desteği alan 108 yenidoğan (cenin pozisyonu (n₌36), beyaz gürültü (n₌36), kontrol (n₌36)) oluşturdu. Deney grubunda yer alan yenidoğanların cenin pozisyonu ve beyaz gürültü uygulamaları ile stres ve uyku parametreleri değerlendirildi. Kontrol grubunda yer alan yenidoğanlara kliniğin rutin uygulamaları dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. 24 saat boyunca aktigrafı cihazı ile yenidoğanların uyku parametreleri kayıt altına alındı. Veriler 'Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Uyku Takip Formu' ve 'Yenidoğan Stres Ölçeği' ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, ortalama, ki-kare, tek yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to examine the effects of facilitated tucking and white noise on stress and sleep of newborns in nasal CPAP. Material and Method: The study was carried out as a randomized controlled experimental study in newborns with nasal CPAP in the neonatal intensive care units of Inonu University Turgut Ozal Medical Center between November 01, 2020 and February 04, 2022. The sample of the study consisted of 108 newborns (facilitated tucking (n₌36), white noise (n₌36), control (n₌36)) who received nasal CPAP support in neonatal intensive care units. Facilitated tucking and white noise applications and stress and sleep parameters of newborns in the experimental group were evaluated. The newborns in the control group did not receive any treatment other than the routine practices of the clinic. Sleep parameters of newborns were recorded with an actigraph device for 24 hours. Data were collected with the 'Newborn Descriptive Information Form', 'Sleep Tracking Form' and 'Newborn Stress Scale'.