Gebe sığırlara inaktif escherichia coli aşısı uygulamasının kolostrum ve buzağı kan serumlarındaki IGG seviyelerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of inactive escherichia coli vaccination on pregnant cattle IGG levels in colostrums and calf blood serums
- Tez No: 713023
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, gebe sığırlara uygulanan inaktif E. coli aşısının kolostrum ve buzağı kan serumlarındaki immunoglobulin (Ig) G seviyelerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, gebeliklerinin farklı dönemlerindeki sığırlara (son 60 ve 30 gün) ticari bir inaktif E. coli aşısı uygulandı. Aşılanan sığırların kolostrumu ve bu kolostrumlarla beslenen buzağıların kan serumlarındaki IgG seviyeleri ELISA ile incelendi. Aşılama grupları ve kontrol grubu arasında IgG seviyelerindeki farklılıklar ölçülerek, gruplar arasındaki IgG değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of inactive E. coli vaccine administered to pregnant cattle on immunoglobulin (Ig) G levels in colostrums and calf blood serum.For this purpose, a commercial inactive E. coli vaccine was administered to cattle at different stages of their pregnancy (last 60 and 30 days).The colostrums of vaccinated cattle and IgG levels in blood serum of calves fed with these colostrums were analyzed by ELISA.