Lider-üye etkileşiminin iş performansına etkisinde yenilikçi iş davranışının aracılık rolü: Bir liman işletmesinde saha araştırması
The effect of leader-member exchange on innovative work behaviour and jop performance; field research in a port operations company
- Tez No: 713024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ŞEFİKA DOĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lider-üye etkileşimi modeli geleneksel liderlik teorilerinden farklı olarak liderin ve üyenin karşılıklı olarak çıkarlarının değişimine dayanır. Örgütsel davranış alanında lider-üye etkileşimi teorisi ile ilgili literatür incelendiği zaman teorinin bağımlı ve bağımsız pek çok değişkenle ilişkisinin araştırıldığı görülmüştür. Hızla gelişen teknoloji sektör ayırmaksızın neredeyse tüm işletmelerde kar maksimizasyonunu ve hatta yaşamını devam ettirebilmek için inovasyonu vazgeçilmez kılmıştır. Bu araştırmada lider-üye etkileşiminin yenilikçi iş davranışı ve işgören performansı üzerindeki etkisi araştırılmış olup, bir liman işletmesi çalışanlarından anket yoluyla elde edilen veriler SPSS-25 ve LISREL programları ile analiz edilerek etkinin yönü ve şiddeti tespit edilmiştir. Lider-üye etkileşiminin işgörenlerin iş performansı üzerindeki etkisinde yenilikçi iş davranışının aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unlike traditional leadership theories, the leader-member exchange model is based on the exchange of mutualinterests of the leader and the member. When the literature on leader-member exchange theory in the field of organizational behavior was examined, it was seen that the relationship of the theory with many dependent and independent variables was investigated. Rapidly developing technology has made innovation indispensable for profit maximization and even survival in almost all enterprises, regardless of the sector. In this study, the effect of leader-member exchange on the innovative work behavior and employee performance of the employees was investigated, and the data obtained from a port company through a questionnaire was analyzed with SPSS-25 and LISREL software programmes and the direction and severity of the impact was determined. It has been concluded that the innovative work behaviour has a mediating role in the effect of leader-member exchange on the job performance of the employees.