Manipulation of molecules on surfaces with the scanning tunnelling microscope
Taramalı tünnellemeli mikroskop ile yüzeylerdeki moleküllerin manipülasyonu
  1. Tez No: 713043
  2. Yazar: DOĞAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD E. PALMER, DOÇ. DR. QUANMIN GUO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bukmisterfuleren molecülü Au(111) yüzeylerde ve klorobenzen ve oksijen molekülleri Si(111)-7x7 yüzeylerde sırasıyla değişik ve oda sıcaklığı taramalı tünellemeli mikroskop (TTM) ile deneysel olarak çalışıldı. İlk olarak hibrit 110 K (C60)n-(Au)m atomik gruplarının oluşumları farklı oranlarda C60 molekül deposit edilerek çalışılmıştır. Oda sıcaklığında bu hibrit atomik gruplarının ozellikleri, örneğin dönme, transformasyon, ve yüzeydeki hareketleri gözlemlendi. C60 molekülleri hibrit atomik gruplarından TTM ucu ile uzaklastırmak sureti ile tek tip atomik grup elde etmek için mekanik olarak manipule edildi. Bu sayede oda sıcaklığında (C60)14-(Au)63 atomik grubunu aşamalı manipulasyon yöntemi ile (C60)7-(Au)19 grubuna dönüştürüldü. Bu yöntem 110 K tekrar edildi. Karşılaştırmalı bir çalışma olan Si(111)-7x7 yüzeylerde klorobenzen ve oksijen molecülleri lokal olmayan elektronik manipulasyon (elektronlar yuzeye asilanarak) oda sıcaklığında taramalı tünellemeli mikroscop ile çalışıldı. Elektronların aşılandığı noktadan itibaren 40 Å bir bölgede molecüllerin uzaklaştırma olasılığının daha az olduğu gözlendi bu bölgeye baskılanmış bölge adı verildi. Bu etkinin silicon yüzeylerde lokal olmayan manipulasyon deneyleri için evrensel oldugu gözlemlendi. Lokal olarak manipule edilen klorobenzen moleküllerinin eşik değeri +1.4 V olarak bulundu. Aynı şekilde lokal olarak oksijen molekülü oluşturdugu iki farklı parlak ve karanlık noktalar üzerine lokal manipulasyon uygulandı ve altı farklı transformasyon gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
An experimental study of buckministerfullerene on the Au(111) surface and of chlorobenzene and oxygen molecules on the Si(111)-7x7 surface has been conducted with variable and room temperature (RT) scanning tunneling microscopes, respectively. First, the formation of hybrid clusters, (C60)n-(Au)m, from 110 K to RT has been studied at different C60 molecule coverages. The properties of the hybrid clusters, such as rotation, transformation and diffusion, were observed at RT. Mechanical manipulation of C60 molecules in the hybrid cluster was performed in order to explore the production of a single type of hybrid cluster. Cascade manipulation was achieved by downsizing (C60)14-(Au)63 clusters to (C60)7-(Au)19 clusters at RT. The manipulation of the hybrid clusters was performed at 110 K in addition to RT. A comparative study of the non-local manipulation of chlorobenzene molecules and oxygen on the Si(111)-7x7 surface was performed with the RT STM via electron induced from the STM tip. It is found that a suppression region (~40 Å) for both molecules is quite universal in the STM experiments. A local desorption threshold of +1.4 V was found for the chlorobenzene molecule. Local manipulation of bright and dark sites of oxygen were induced six different transformations on the molecular sites.