Uzaktan eğitim ile spor yapan bireylerin sosyal bütünleşme ve özgüven düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social integration and self-confidence levels of individuals doing sports with distance education
- Tez No: 713044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitim ile spor yapan bireylerin sosyal bütünleşme ve özgüven düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmada uzaktan eğitim ile spor yapan bireylerin katılımı sağlanmış ve bu bireylerin demografik değişkenleri ile spora katılım durumlarının sporda sosyal bütünleşme ve özgüven düzeylerini yordayıp yordamadığına ilişkin analiz yapılmıştır. Çalışma nicel bir çalışmadır ve ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Araştırmanın evreni Konya ilinde yaşayan ve uzaktan eğitim ile spor yapan bireylerdir. Araştırmanın örneklem seçimi basit-rastgele örneklem seçim yöntemine göre yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 523(465 kadın, 58 erkek) kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Bütünleşme Ölçeği”ve“Özgüven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Veri analizine başlamadan önce, toplanan veriler bilgisayar ortamına gönderilmiş ve istatistiksel analizi SPPS 20 programıyla yapılmıştır. İki bağımsız değişken arasındaki farkın analizi için T-Testi uygulanmıştır. Çoklu grup arasındaki farkın analizi için ANOVA analizi uygulanmıştır. İki ölçek ve alt ölçekleri arasındaki ilişki için regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre sosyal bütünleşme düzeyi cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek ve fiziksel aktiviteye göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak sosyal bütünleşme ölçeğinden bütünleşme alt ölçeği yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Aynı şekilde özgüven düzeyi yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve meslek değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Ancak özgüven düzeyi fiziksel aktiviteye göre farklılaşmaktadır. Diğer bir bulgu ise sporda sosyal bütünleşme ile özgüven arasında anlamlı bir ilişki olduğu yönündedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre demografik değişkenlerin sporda sosyal bütünleşme ve özgüven düzeyini yordamadığı şeklindedir. Ancak sporun bireylerin sosyal bütünleşme ve özgüven düzeylerini olumlu yönde etkilediğini ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social integration and self-confidence levels of individuals who do sports with distance education. For this purpose, the participation of individuals who do sports with distance education was ensured in the study, and an analysis was made on whether the demographic variables of these individuals and their participation in sports predict their social integration and self-confidence levels in sports. The study is a quantitative study and was conducted according to the relational screening model. The population of the research is individuals living in Konya and doing sports with distance education. The sample selection of the study was made according to the simple-random sample selection method. The sample of the study consists of 523 (465 female, 58 male) people.“Personal Information Form”,“Social Integration Scale”and“Self-Confidence Scale”were used to collect data in the research. The analysis of the research data was analyzed using the SPSS20 program. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Multiple Regression Analysis were used in the analysis of the data obtained. Before starting the data analysis, the collected data were sent to the computer environment and statistical analysis was made with the SPPS 20 program. T-Test was applied to analyze the difference between two independent variables. ANOVA analysis was applied to analyze the difference between multiple groups. Regression analysis was applied for the relationship between the two scales and their subscales. According to the data obtained as a result of the study, the level of social integration does not show a significant difference according to age, gender, marital status, educational status, occupation and physical activity. However, the integration subscale from the social integration scale shows a significant difference according to age and educational status. Likewise, the level of self-confidence does not differ according to age, gender, marital status, educational status and occupation. However, the level of self-confidence differs according to physical activity. Another finding is that there is a significant relationship between social integration and self-confidence in sports. According to the results obtained in this study, demographic variables do not predict the level of social integration and self-confidence in sports. However, it is possible to state that sports affect individuals' social integration and self-confidence levels positively.