The effects of bone morphogenetic protein 7 (BMP-7) on steroidogenic function and luteinization characteristics of human luteal granulosa cells
Kemik morfogenetik protein 7'nin (BMP-7) insan luteal granüloza hücrelerinin steroidojenik fonksiyonu ve luteinizasyon özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 713131
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
BMP-7, esas olarak yumurtalıktaki teka hücreleri tarafından üretilen TGF-β ailesinin bir üyesidir. Primordiyal foliküllerin primer foliküllere geçişini, preantral ve antral foliküllerin büyümesini destekler. Bununla birlikte, bu proteinin yumurtlama ve lüteinizasyon süreçlerinden sonra granüloza hücrelerinin moleküler luteal özellikleri üzerindeki rolüne ilişkin sınırlı veri mevcuttur. Bu çalışmada, oosit toplama işlemi sonrası normal yanıt veren 10 IVF hastasının foliküler sıvılarından izole edilen insan luteal granüloza hücrelerinde BMP7'nin steroidogenez üzerine etkilerinin incelemesi amaçlandı. Bu hücrelerde BMP reseptörlerinin ekspresyonu qRT-PCR tekniği ile doğrulandı. BMP-7, immünoblotlama ve mikroskopik görüntülerde steroidogenezde hız sınırlayıcı enzim olan StAR ekspresyonunu önemli ölçüde azalttı ve luteal granüloza hücrelerinin P4 üretiminde azalmaya neden oldu. Aromataz ve E2 ifadesinde kayda değer bir değişikliğe neden olmadı. Öte yandan hCG luteotropik bir hormone olarak StAR ekspresyonunu önemli ölçüde arttırdı ve P4 üretimini arttırdı, aktivin-A ise ters etki yaptı. Luteinizasyonun tersine çevrilmesi ve steroidogenezin BMP-7 ile azalması ve benzer eylemlere sahip diğer hormonlar, yumurtalık hiperstimülasyon sendromuna (OHSS) karşı yeni stratejiler geliştirmek ve in-vivo etkilerini test etmek için daha fazla araştırmayı gerektirir ve bu veriler gelecekte klinik araştırmalar için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
BMP-7 is a member of the TGF-β superfamily which is mainly produced by theca cells in the ovary. It promotes the transition of primordial follicles into primary follicles, the growth of preantral and antral follicles. However, limited data is available regarding the role of this protein on the molecular luteal characteristics of granulosa cells after ovulation and luteinization processes. In this thesis, it was aimed to analyze the effects of BMP7 on steroidogenesis in human luteal granulosa cells (HLGCs) isolated from follicular fluids of 10 normo-responder IVF patients after the oocyte pick-up procedure. The expression of BMP receptors in these cells was validated with the qRT-PCR technique. BMP-7 treatment significantly down-regulated the expression of StAR which is the rate-limiting enzyme in steroidogenesis in immunoblotting, confocal images, and caused a substantial decrease in P4 production in the luteal GCs. It did not cause any notable change in aromatase expression and E2 production. On the other hand, hCG as a luteotropic hormone significantly up-regulated StAR expression and enhanced P4 output whereas activin-A did the opposite effect and reversed luteinization phenotype. Reversal of luteinization and down-regulation of steroidogenesis with BMP-7 and other hormones with similar actions warrant further investigation to test their in-vivo effects in order to develop new strategies against ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) and this data can be used for clinical trials in the future.