Majör depresif bozukluk tanısı alan hastalarda çocukluk çağı travmalarının ve olumsuz yaşam olaylarının karar verme üzerine etkisi
Investigation of the effect of childhood trauma and negative life event on decision making in patients diagnosed with major depressive disorder
- Tez No: 713157
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ALTINYAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocukluk ve ergenlik döneminde karar verme süreçlerinin kademeli olarak gelişimini tanımlamaktadır. Bununla birlikte, çocukluk travmasının karar verme sürecini nasıl etkileyebileceği hakkında çok az şey bilinmektedir. Travmatik yaşantıları olan depresyon hastaları karar vermede diğer depresyon hastalarından farklılaşabilir. Iowa kumar görevi daha önce depresyon hastalarında yapılmış olup, travmatik yaşantıları olanlarda incelenmemiştir. Biz bu çalışmada travmatik yaşam olayları olan depresyon hastalarının karar verme stilleri ve davranışlarını araştırmayı amaçladık. Çalışmanın hipotezi; MDB tanılı hastalarda çocukluk çağı travmaları ve olumsuz yaşam olayları karar verme performansı ile ilişkilidir şeklindedir. Çalışmaya, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran 52 'si ÇÇT olan ve 18'İ ÇÇT olmayan toplam 70 MDB tanılı hasta ve 51 sağlıklı gönüllü ile yürütülmüştür. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşmenin Klinisyen Versiyonu (SCID-5-CV) ,Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) , Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Yaşam Olayları Kontrol Listesi-5, Melbourne Karar Verme Ölçeği, Iowa Kumar Testi (IKT) uygulanmıştır. Tip-1 hata düzeyi %5 alınmıştır. Ççt olan hasta grup ile sağlıklı kontroller arasında olumsuz yaşam olayları yaşama durumu açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ççt olan hasta grubunda, ççt olmayan hasta gruba göre fiziksel saldırı bizzat yaşama ve şahit olma durumunun daha çok olduğu saptanırken, diğer olumsuz yaşam olaylarında fark olmadığı saptandı. Ççt olan MDB tanılı hastalar, ÇÇT olmayan MDB hastalar ve sağlıklı gönüller arasında IKT performansı açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda ÇÇT olan bireylerin ÇÇT ölçek puanları yükseldikçe MKVÖ ile değerlendirilen karar verme stillerinden uyumsuz karar verme stillerini daha çok kullandığı saptanmışken, IKT ile değerlendirilen dezavantajlı karar verme eğiliminde oldukları hipotezimiz doğrulanamadı. Çalışmamızdan elde edilen sonuç karar vermenin karmaşık bir bilişsel ve emosyonel süreç olduğudur. IKT performansının altında yatan olası mekanizmalar hala belirsizdir. Karar verme süreçlerini aydınlatmak için daha ayrıntılı davranışsal görevler kullanan daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
During childhood and adolescence, decision-making processes continue to develop gradually. However, little information is available about how childhood trauma (CT) will affect decision making. Depression patients with traumatic experiences may differ from other depressive patients in decision making. The Iowa gambling task (IGT) has been previously performed in patients with depression and has not been studied in those with traumatic experiences. In this study, we aimed to investigate the decision-making styles and behaviors of depression patients with traumatic life events. The hypothesis of the study; The presence of childhood traumas and negative life events in patients with depression adversely affects their decision-making performance. The study was carried out with a total of 70 MDD patients, 52 of whom had CT and 18 of whom were without CT, and 51 healthy volunteers, who applied to the Aydın Adnan Menderes University Research Hospital Psychiatry Outpatient Clinic. Sociodemographic data form, Clinician's Version of Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5-CV), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Childhood Mental Trauma Questionnaire, Life Events Checklist-5, The Melbourne Decision-Making Scale and the Iowa Gambling Test (IKT) were applied to all participants. Type-1 error level was taken as 5%. There was no statistically significant difference between the patient group with CT and healthy controls in terms of experiencing negative life events. While it was determined that the patient group with CT had higher rates of experiencing and witnessing the physical attack in person than the patient group without CT, there was no difference in other negative life events. There was no statistically significant difference in IGT performance between patients with MDD with CCT, MDD patients without CCT, and healthy volunteers. In our study, it was determined that as the CT scale scores of individuals with CT increased, they used maladaptive decision-making styles, which is one of the decision-making styles evaluated with the Melbourne Decision-Making Scale .Our hypothesis of disadvantageous decision making as assessed by IGT could not be confirmed. The result of our study is that decision making is a complex cognitive and emotional process. Possible mechanisms underlying IGT performance are still unclear. Further studies using more detailed behavioral tasks are needed to elucidate decision-making processes.