Marka yönetimine ilişkin strtajiler ve tüketim ürünleri işletmesinde bir uygulama
Brand management strategies and an application in a consumer products business
  1. Tez No: 713168
  2. Yazar: AZİZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Rekabet kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte, bu rekabet ortamı içinde işletmelerin. ürünlerini rakiplerin ürünlerinden ayırıp farklılaştırma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Rekabet ortamındaki işletmelerin bu farklılaşma ihtiyacına yönelik karşılık olarak maka kavramı söz konusu olmuştur. Marka, belirli bir firmanın belirli bir ürününü veya ürünlerini temsil eden ve diğer rakip firmaların ürünlerinden ayıran isim, simge, dizayn veya bunların hepsinin birleşimi olan bütünleşik bir kavramdır. Marka ürünün kimliğini belirlemeye yönelik bir kavramdır. Ürün ile marka arasındaki temel farklılık; ürün firmanın neyi ürettiğini, marka ise tüketicinin neyi satınaldığını ifade eder. Aynı durum hizmetler için de geçerlidir. Markalı ürünler satınalınırken aslında onun tüketicilerin zihninde yer etmiş olan konumu satınalmaktadırlar. Bu nedenle, marka kimliği ve imajı, bilinirliği, güvenilirliği gibi markaya ilişkin hususlar işletme karlılığının devamlılığında önemli yer tutar. işletmeler bulundukları pazarlarda daha karlı olabilmek için marka değerlerini geliştirmeye çalışırlar. Marka değeride tüketicelerde oluşur. Markalar işletmelerin en az bilanço varlıkları kadar, hatta güçlü markalara sahip işletmeler için bilançı varlıklarından da daha fazla önem ve değere sahiptir. Bu tezde temel amaç; markanın işletme boyutunu ortaya koymaya yönelik olarak nasıl güçlü bir marka yaratılabilir ve geliştirilebilir hususudur. Bu bağlamda, marka inşa etme süreci ve stratejilerinin ele alınması esas alınmıştır. Ayrıca bu tezde, genel olarak pazardaki tüm ürünlerin markalı olarak satıldığı varsayılmaktadır. Çünkü, markasız bir ürününün marka inşa etme sürecine yönelik bütünleşik faaliyetleri ve stratjilerinden bahsetmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
As with the effects of the competition concept, many firms need to differentiate their products from competitors' offerings. Brand concept is borned due to the differentiation needs of the firms in the competitive environment. A brand is a name, term, sign, symbols, or design, or a combination of those intended to identify the goods or services of one firm and to differentiate them from those of competitors. A rand is a concept that specifies the product identity. THe distinction between brand and product is fundamental. Products are what the company made; what the customer buys is a brand. The same is true for services. In paying very high prices for companies with brands, buyers are actually purchasing a position in the minds of potential customers, be it in the stalls or in the royal circle. Brand identity and image, awareness, trust, and reputation, all painstakingly acquired over the years are the best guarantees of future earnings. The value of a brand lies in its capacity to generate such cash flows.