Böbrek taşı tedavisinde ilk 200 renal ünitede perkütan nefrolitotomi sonuçlarımız ve komplikasyonların modifiye clavien derecelendirmesine göre sınıflandırılması
Our results of percutaneous nephrolithotomy in the first 200 renal units in the treatment of kidney stones and evaluation of complications according to the modified clavien classification system
- Tez No: 713194
- Danışmanlar: UZMAN KAAN BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Yüksek başarı oranlarına sahip perkütan nefrolitotomilerde (PCNL) hayatı tehdit edebilecek komplikasyonların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Çalışmamızda PCNL operasyonlarındaki sonuçlarımız, başarıyı ve komplikasyonları öngören, hastaya ve işleme ait faktörler araştırıldı. Ayrıca komplikasyonları modifiye clavien derecelendirmesine göre sınıflamaya ve bu tekniğe özel ne gibi uyarlamaların gerekliliğini ortaya koymaya çalıştık. Materyal – Metod: Eylül 2005 – Mayıs 2011 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde 200 hastanın (123 Erkek/77 Kadın) 200 renal ünitesine PCNL operasyonu uygulandı. Olguların yaş ortalaması 47,03±13,24 (yaş sınırı: 15 – 73 yıl) yıldı. Ortalama taş boyutu 7,36 ± 6,31 cm² (0,9–60 cm²) olarak hesaplandı. Yaş, hipertansiyon, diabet, serum kreatinini, geçirilmiş operasyon, böbreğin hidronefroz derecesi, taşın boyutu, lokalizasyonu, opasitesi, cerrahın tecrübesi, aksesin yapıldığı kaliks, yapılan akses sayısı, interkostal girişler, kullanılan litotriptör ve kan transfüzyonu gerekliliğinin başarı ve komplikasyonlar üzerine etkisi değerlendirildi. Hastalara C-kollu floroskopi altında, prone pozisyonda perkütan giriş yapıldı ve trakt balon dilatasyon (Nephromax®) ve amplatz dilatatörler ile oluşturuldu. Taşlar pnömotik, ultrasonik, holmium-YAG laser ve bunların kombine kullanımı ile kırılıp, çalışma kanalından dışarı alındı. Hastalar operasyon sonrası 1. gün çekilen DUSG ve 3. ayda çekilen IVP ile değerlendirildi. Bulgular ki-kare, Fisher's exact test ve lojistik regresyon analizleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: PCNL uyguladığımız 200 renal ünitenin 158'inde (%79) post operatif 1. günde çekilen direkt grafilerde başarı elde edildi. Olguların %12'sine uygulanan ek tedavi sonrası, post operatif 3. ayda bu oran %83'e yükseldi. PCNL operasyonu yapılan hastaların %27,5´inde komplikasyon ortaya çıktı. Olguların hiçbirinde operasyon esnasında ölüm gerçekleşmedi. Bir olguda operasyon esnasında kılavuz telin kılıfının kopup perirenal alanda kalması nedeniyle açık operasyonla çıkartılmak zorunda kalındı. İki olguda hidrotoraks meydana geldi ve göğüs tüpü tatbik edildi. Taşın boyutu, taşın lokalizasyonu, perkütan girişim sayısı, ek tedavi gereksinimi ve komplikasyon varlığı başarı oranlarını istatistiksel anlamlı olarak etkileyen faktörlerdi. Lojistik regresyon analizleri taş boyutunun, perkütan girişim sayısının, komplikasyon varlığı ve ek tedavi gereksiniminin başarıyı etkileyen bağımsız faktörler olduğunu göstermekteydi. Hastada hipertansiyon yokluğu ve taş lokalizasyonu ek tedavi gereksinimi istatistiksel olarak anlamlı arttırmaktaydı. Kompleks taşlarda ek tedavi gereksinimi yüksekti. Lojistik regresyon analizleri taş lokalizasyonunun ek tedavi gereksinimini etkileyen bağımsız faktör olduğunu göstermekteydi. Lojistik regresyon analizleri, taş lokalizasyonunun ve hemotokrit düşüklüğünün komplikasyon oranlarını etkileyen bağımsız faktörler olduğunu göstermekteydi. PCNL uyguladığımız hastaların 91'inde basit taşlar mevcutken, 109'unda ise kompleks taşlar mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It should not be forgotten that life-threatening complications may occur in percutaneous nephrolithotomy (PCNL) with high success rates. In our study, our results in PCNL operations, patient and procedural factors predicting success and complications were investigated. In addition, we tried to classify the complications according to the modified clavien system and to reveal the necessity of special adaptations to this technique. Material – Method: Between September 2005 and May 2011, PCNL operation was performed on 200 renal units of 200 patients (123 Male/77 Female) in the Urology Clinic of İzmir Atatürk Training and Research Hospital. The mean age of the cases was 47.03±13.24 years (age limit: 15 – 73 years). The mean stone size was calculated as 7.36 ± 6.31 cm² (0.9–60 cm²). The effects of age, hypertension, diabetes, serum creatinine, previous operation, hydronephrosis degree of the kidney, stone size, localization, opacity, surgeon's experience, calyx where access was made, number of accesses, intercostal access, type of lithotripter and blood transfusion on success and complications were evaluated. Percutaneous access was performed in the prone position under C-arm fluoroscopy, and the tract was created with balloon dilatation (Nephromax®) and amplatz dilators. The stones were fragmented by pneumatic, ultrasonic, holmium-YAG laser and their combined use and removed from the working canal. The patients were evaluated with DUSG taken on the 1st day after the operation and with IVP taken at the 3rd month. Results were evaluated using chi-square, Fisher's exact test, and logistic regression analysis. Results: In 158 (79%) of 200 renal units in which we performed PCNL, success was achieved in direct radiographs taken on the 1st postoperative day. After the additional treatment performed to 12% of the cases, this rate increased to 83% in the postoperative 3rd month. Complications occurred in 27.5% of the patients who underwent PCNL operation. There was no death during the operation in any of the cases. In 1 case, the sheath of the guide wire had to be removed by open operation, since the sheath of the guide wire was broken and remained in the perirenal area. Hydrothorax occurred in 2 cases and chest tube was applied. The size of the stone, the localization of the stone, the number of percutaneous interventions, the need for additional treatment and the presence of complications were the factors affecting the success rates statistically. Logistic regression analysis showed that stone size, number of percutaneous interventions, presence of complications and need for additional treatment were independent factors affecting success. Absence of hypertension and stone localization in the patient increase the need for additional treatment statistically. The need for additional treatment was high in complex stones. Logistic regression analyzes showed that stone localization was an independent factor affecting the need for additional treatment. Logistic regression analyzes showed that stone localization and low hematocrit value were independent factors affecting complication rates. While 91 of the patients who underwent PCNL had simple stones, 109 had complex stones.