The role of attachment in emotion regulation of traumatic stress
Bağlanmanın travma stresin duygu regülasyonundaki rolü
  1. Tez No: 713214
  2. Yazar: GİZEM ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ANKE KARL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Son dönemdeki araştırmalar, güvensiz bağlanma ile Psikopatoloji arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir (van IJzendoorn, Bakermans-Kranenburg & Juffer, 2008). Ancak, bağlanmanın travmatik stresin duygu düzenlemesi üzerindeki etkisine dair çok az kanıt vardır. İlk çalışmamda, aşağıdaki değişkenlerin, TSSB için koruyucu veya risk faktörü veya travma sonrası büyümeyi kolaylaştırıcı olup olmadıklarını inceledim: Yetişkin bağlanma boyutları, erken travmalar, özgüven ve travma sonrası bilişler. Daha fazla erken dönem travmaları, yüksek bağlanma kaygısı, düşük özgüven ve olumsuz travma sonrası bilişleri olan bireylerin daha fazla TSSB belirtisi gösterdiklerini ortaya koydum. Ayrıca, düşük bağlanma kaçınması ile travma sonrası büyüme arasında ve TSSB ile PTG arasında pozitif bir ilişki görülmektedir. İkinci çalışmamda, analog travma paradigmasında (travma filmleri kullanarak) oksitosin ve güvenli bağlanmanın tetiklenmesinin (priming) travmanın duygu düzenlemesindeki etkisini araştırmak için psikobiyolojik bir bakış açısı takip edildi. Güvenli bağlanma tetiklenme grubundakiler control grubuna göre daha fazla bağlanma güvenliği ve mutluluk rapor etmişlerdir. Fakat, hem güvenli bağlanmayı tetiklemek hem oksitosin uygulamak trama film sonrası kişilerin olumsuz duygu durumlarında, travmatik filmleri hatırlamalarında ve kalp atış hızlarında azaltıcı etki yaratmamıştır. Her iki çalışma da travmatik stresin duygu düzenlemesinde bağlanmanın etkisine destek sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Recent research has shown that there is a positive relationship between insecure attachment and psychopathology (van IJzendoorn, Bakermans-Kranenburg & Juffer, 2008). However, there is little evidence for the effect of attachment on emotion regulation of traumatic stress. In my first study I examined whether the following variables were protective or risk factors for PTSD or facilitators of posttraumatic growth: adult attachment dimensions, early traumas, self-esteem, and posttraumatic cognitions. I found that individuals with more early traumas, high attachment anxiety, low self-esteem and more negative posttraumatic cognitions exhibited more PTSD symptoms. Furthermore, there was a positive association between low attachment avoidance and posttraumatic growth and between PTSD and PTG. In the second study, I adopted a psychobiological perspective to investigate the effect of oxytocin and secure attachment priming in emotion regulation of trauma in an analogue trauma paradigm (using trauma films). I found that those in the secure versus control neutral prime condition reported more felt-security and happiness. However, both secure priming and oxytocin did not reduce negative mood, trauma intrusions and heart-rate following the trauma film clips. Both studies provide support for the effect of attachment in emotion regulation of traumatic stress.