Is 360 Degree Feedback appraisal an effective way of performance evaluation?
360 Derece Geri Bildirim değerlendirmesi, performans değerlendirmenin etkili bir yolu mu?
  1. Tez No: 713226
  2. Yazar: ECE KUZULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANDY PEPPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
360 derece geri bildirim yaklaşımı, birçok kuruluş tarafından geliştirme veya performans değerlendirme hedefleri için uygulanmaktadır. Bu tür çalışmaların büyük çoğunluğu, geliştirme amaçları için çok değerlendiricili geri bildirim kullanımına dayanmaktadır. Bu makale, 360 derece geri bildirim uygulamalarının çalışan performansını derecelendirmedeki etkinliğini sorgulamaktadır. Bu literatür taraması, performans değerlendirme amaçlı 360 derece geri bildirim uygulaması üzerinde yapılmıştır. Bu derlemenin amacı, 360 derece geri bildirimi tanımlamak ve tartışmaktı; süreci diğer yöntemlerle karşılaştırmak ve bunun değerlendirme yapmanın iyi bir yolu olup olmadığını belirlemek. Bu makale, 360 derecelik geri bildirim sistemini benzerleriyle karşılaştırır ve prosedürün güçlü ve zayıf yönlerini karşılaştırır. Çok puanlı geri bildirimin geleneksel yöntemlere üstünlüğü ve avantajların dezavantajlara baskın olması, 360 derece geri bildirimin derecelendirme performansında etkili olduğu sonucuna varmamıza neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The 360 degree feedback approach has been implemented by many organisations for development or performance evaluation objectives. The vast majority of such studies are based on the utilisation of multi-rater feedback for development purposes. This paper questions the effectiveness of 360 degree feedback implementations in rating employee performance. This literature review was conducted on 360 degree feedback practice with performance evaluation purposes. The aim of this review was to define and discuss the 360 degree feedback; contrasting the process with the other methods and identifying whether this is a good way of performing appraising or not. This paper compares the 360 degree feedback system with its counterparts, and contrasts the strengths and the weaknesses of the procedure. The superiority of multi-rater feedback to the traditional methods and the dominance of advantages over disadvantages lead us to conclude that the 360 degree feedback is effective in rating performance.