Anchusa officinalis yapraklarından gümüş nanopartiküllerin ((AgNPs) sentezi, karekterizasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and determination of antimicrobial activities of silver nanoparticles ((AgNP) from Anchussa officinalis leaves
  1. Tez No: 713227
  2. Yazar: SEYHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KESKİN, DOÇ. DR. MEHMET FIRAT BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Anchussa officinalis L. Boragineceae familyasına aittir bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Güneşli ve nemli toprakları seven Anchussa officinalis ülkemizde geniş bir yayılım gösterir. Bu çalışmada, Anchussa officinalis bitkisinin yapraklarından elde edilen özütten biyolojik yolla sentezlemiş olduğumuz gümüş nanopartiküllerin yapısal özellikleri (AgNP'ler) karekterize edildi ve patojen mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri araştırıldı. Gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) karakterizasyon işlemleri için Ultra Viyoleve Görünür Bölge Spektrokopisi (UV-Vis), X-Işını Difraktometresi (XRD), Transmisyon Elektron Mikroskopu-Enerji dağılımlı X-Ray Dedektörlü (SEM-EDX), Fourier Dönüşümlü Kızıl ötesi Spektroskopisi (FIT-IR), Termogravimetrik ve Diferansiyel Termal Analiz Cihazı (TGA/DTA), Zeta Potansiyel Analiz Cihazları verileri kullanıldı. UV-Vis verileri incelendiğinde test edilen numunelerin 466 nm'de belirgin plasmon rezonansı verdiği belirlendi. XRD ve SEM-EDX verileri incelendiğinde AgNP'lerin element kompozisyonun büyük oranda gümüşten oluştuğu, kübik ristal yapıda ve ortalama 27.06 nm boyutunda olduğu tespit edildi. Zeta potansiyel analizi sonucunda elde edilen AgNP'lerin yüzey yükleri (–) 21.2 mV olarak belirlendi. AgNP'lerin ve standart olarak kullanılan antibiyotiklerin patojen gram (-) ve gram (+) pozitif bakteri ve Candida albicans mayası üremesi üzerindeki inhibisyon etkisi MİK yöntemi ile belirlendi. Anchussa officinalis bitkinin yapraklarından ürettiğimiz AgNP'lerin antimikrobiyal aktivitelerinin standart antibiyotiklerle kıyaslandığında daha etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Anchussa officinalis L. is an annual or biennial herbaceous plant belonging to the Boragineceae family. Anchussa officinalis, which likes sunny and moist soils, spreads widely in our country. In this study, the structural properties (AgNPs) of silver nanoparticles that we synthesized biologically from the extract obtained from the leaves of Anchussa officinalis plant were characterized and their antimicrobial activities on pathogenic microorganisms were investigated. Ultra Violet and Visible Spectroscopy (UV-Vis), X-Ray Diffractometry (XRD), Transmission Electron Microscope-Energy dispersed X-Ray Detector (SEM-EDX), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FIT-IR), Thermogravimetric and Differential Thermal Analyzer (TGA/DTA), Zeta Potential Analyzer data were used for characterization processes of silver nanoparticles (AgNPs). When the UV-Vis data were examined, it was determined that the tested samples gave significant plasmon resonance at 466 nm. When XRD and SEM-EDX data were examined, it was determined that the element composition of AgNPs was mostly silver, with a cubic crystal structure and an average size of 27.06 nm. The surface charges of AgNPs obtained as a result of zeta potential analysis were determined to be (–) 21.2 mV. The inhibition effect of AgNPs and standard antibiotics on the growth of pathogen gram (-) negative and gram (+) positive bacteria and Candida albicans yeast was determined by MIC method. It was determined that the antimicrobial activities of AgNPs produced from the leaves of the Anchussa officinalis plant were more effective when compared to standard antibiotics.