Snowboard branşında yarışma öncesi sporcuların durum kaygı düzeyleri ve stresle başa çıkabilme durumları
The situation of coping with the stress and pre- competition anxiety levels of athletes at the branch of snowboard
  1. Tez No: 713369
  2. Yazar: RIDVAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Snowboard branşında yarışma öncesi sporcuların durumluk kaygı düzeyleri ve stresle başa çıkabilme durumları ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma tekniklerinden olan tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızın verileri, Snowboard Sporcuların demografik bilgileri, Durumluk Kaygı Envarteri ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu araştırmanın evrenini, Türkiye geneli U11, U13, U15, +15 yaş grubu arasında 49 kadın, 109 erkek olmak üzere toplam 158 Snowboard sporcusu oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yönteminden faydalanılmıştır. Durumluk kaygı ile stresle başa çıkma ölçekleri arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Bağımsız örnekler (Independent samples) t testi, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında ikiden fazla grup durumunda, normal dağılım gösteren parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is intended to reveal the relationship between variables on situational anxiety level and dealing with stress of player before contest. This research is done with survey method that is one of the quantitive research method. This research's data consists of three parts as the demographic information of the Snowboard Athletes, the State Inventory and the Scale of dealing with stress. 158 volunteer snowboard player included this research. And consists of 49 women 109 men player and the age range is U11, U13, U15, +15. While evaluating the results, Spss 22.0 package programme is used for statistical analysis. While evaluating study data ,descriptive statistical method are used like frequency, percentage,mean and standard devation. The relationship between situational anxiety level and dealing with stress are examined by correlation analysis. When we compare two groups in the comparison of quantitive data, ındependent samples“t test”is used in the comparison of normally distribütör parametera between groups and also while comparing quantitive data.