What is the effect of retrieval practice on competing associates in cued-recall?
İpuçlu ile hatırlama görevinde hatırlama pratiğinin rakip çağrışımlar üzerindeki etkisi nedir?
- Tez No: 713368
- Danışmanlar: PROF. DR. DOUGLAS L. NELSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of South Florida
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Neden unuttuğumuza dair birçok teori vardır. Bu olguya yönelik son yaklaşımlardan biri, hatırlama-kaynaklı unutmadır (RIF). Bu çalışma, ilave liste ipucu hatırlama görevini kullanarak hatırlama-kaynaklı unutma ve farklı türlerdeki bozulmaları ve bunların etkilerini araştırdı. Bazı katılımcılar, hedef listesinden sonra iki ek kelime listesi üzerinde çalıştı (sadece çalışma) ve diğer katılımcılar, hedef listesinden sonra iki ek kelime listesini çalıştı ve onlar üzerine bellek testi (çalışma ve test) aldılar. Ek kelimele listesindeki kelimelerin çalışılan kelimeler ile anlamsal ilişkisi de manipüle edildi. İki kontrol grubu vardı; bir grup hafıza testini hemen aldı diğeri matematik görevi yaptıktan sonra hafıza testi aldı. İlgilendiğimiz konu hedef kelimelerin rakip etkisi, yani arada çalışılan kelimelerle anlamsal ilişkisi üzerineydi. Çalışmanın sonuçları, tüm bozulma koşullarının rakiplerin etkilerini azalttığını gösterdi. Ancak, geri getirme kaynaklı unutmanın etkisi olmadığı gibi, ilişkili olma etkisi de görülmedi. Hatırlama aralığının unutmadaki önemi tartışıldı.
Özet (Çeviri)
There have been many theories on why we forget. One of the recent approaches to this phenomenon is retrieval induced forgetting (RIF). The present study investigated RIF and different kinds of disruptions and their effects by using extra-list cued recall task. Some participants studied two additional word lists after the target list and some participants studied and were tested from these interpolated lists before their final recall of target list. Relatedness of the interfering lists was also manipulated. There were two control groups that either got an immediate test or got a math task before memory test. The particular interest was on the target competitor effect. The results of the study indicated that all the disruption conditions reduced the effects of competitors. However, there was no effect of retrieval-induced forgetting and also no effect of relatedness. The importance of retention interval on forgetting was discussed.