Kadının çalışma hayatında İŞKUR'un etkisi: Bandırma İŞKUR Hizmet Merkezi örneği
The impact of İŞKUR (Turkish Employment Agency) on women's employment: A case study of Bandırma İŞKUR Service Center
  1. Tez No: 843408
  2. Yazar: AYÇA ERİM EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kurumun asıl görevi işçi ve işverenler arasında köprü kurarak iş arayanın özelliklerine ve yeteneklerine göre uygun işlere yönlendirmek, işverenler için de yapılacak işin niteliklerine göre işe uygun olan işçiler bulmaktır ayrıca işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla iş gücü yetiştirme, mesleki eğitim kursları ve iş gücü uyum programları uygulamaktadır. İşsizlik sürecinde ise çeşitlik hizmetleriyle katkıda olmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada kadınların iş gücü piyasasına katılımında İŞKUR'un etkisi üzerinde çalışılmıştır. 2019-2023 yıllarını kapsayan bu çalışmada kadın istihdamının ekonomik faaliyetlerine, öğrenim durumuna ve mesleklere göre dağılımı incelenmiştir. Bu dağılımda kadın çalışma hayatına önemli katkıda bulunmaktadır. Eğitim durumu ne olursa olsun ya da meslek farketmeksizin aktif olarak çalışan kadın sayısı yıllara göre gittikçe artmaktadır. Kadın çalışma hayatının önemli yerindedir ve İŞKUR çalışan kadına desteğini esirgememektedir ayrıca kadının doğum süreciyle beraber çalışma hayatından uzaklaşması işveren açısından çok olumlu karşılanmamaktadır. Ancak İŞKUR'un pasif iş gücü programlarından yarım çalışma programıyla hem işveren hem de iş arayan bu konuda desteklenmektedir. Balıkesir Bandırma Bölgesinde; kadın iş gücünün iş piyasasına katılımı, istihdam edilebilirlikte uygulanan programlarda istihdam edilen kadın sayısı ve kadın iş gücünün iş piyasasına hazırlanmasında İŞKUR'un etkisi çalışılmıştır. Bu çalışmayı yaparken hem literatür taraması yapılmış hem de İŞKUR sisteminden İŞKUR'un uyguladığı aktif ve pasif programlardaki kadın sayısının verilerinden yararlanılmıştır. Bandırma Bölgesinde İŞKUR'un kadın istihdamında ve sürdürülebilirliğinde etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary mission of the institution is to act as a bridge between job seekers and employers, directing individuals to suitable jobs based on their qualifications and skills, and assisting employers in finding workers who match the requirements of the job. Additionally, the institution implements workforce development programs, vocational training courses, and labor market integration programs to enhance the employability of the workforce. During periods of unemployment, it strives to contribute through various services. In this study, the impact of İŞKUR on women's participation in the labor market has been investigated. Covering the years 2019-2023, the research examines the distribution of female employment across economic activities, educational backgrounds, and professions. This distribution significantly contributes to women's active participation in the workforce. Regardless of their educational background or profession, the number of actively employed women has been steadily increasing over the years. Women play a crucial role in the workforce, and İŞKUR does not withhold its support from female employees. Furthermore, employers generally do not view a woman's absence from the workforce during the childbirth period positively. However, İŞKUR supports both employers and job seekers in this regard through its passive labor force programs, including the half-time working program In the Balıkesir Bandırma Region, a study has been conducted on the participation of the female workforce in the labor market, women employed through employability programs, and İŞKUR's contribution to preparing women for the job market. During this study, both a literature review and interviews with women benefiting from İŞKUR programs were conducted. It was concluded that regionally employed women increasingly benefit from the services provided by İŞKUR year after year, and İŞKUR supports female employees throughout every stage of their careers.