Kirli topraklardan izole edilen bazı bakteri türlerinin etkileriyle ham petrolün biyodegradasyonu
Biodegradation of crude oil by the action of some bacterial species isolated from polluted soils
- Tez No: 713474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. YASSİN HUSSEİN OWAİD AL-JUBOURI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Zenginleştirme kültürü tekniği ile mikroorganizmaların izole edilmesinin önemli bir avantajı, esas olarak mikroorganizmaların kullanıldıkları test tipinin kriterlerine ve ihtiyaçlarına göre izole edilmesine ve seçilmesine izin vermesidir. Bakteri suşlarının ham yağ eklenmiş kültür ortamında adapte olma ve büyüme yeteneği, temel olarak, çeşitli hidrokarbonları aerobik olarak kullanma kabiliyetine sahip çok çeşitli mikroorganizmaların bulunması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. enerji ve karbon. Biyobozunma tekniği, petrol hidrokarbonları ile kirlenmiş ortamların biyolojik arıtımı için son derece uygun bir alternatiftir. Biyobozunma, yağ gibi organik bir maddenin canlı bir organizmanın, genellikle bir mikroorganizmanın ve özellikle de bakterilerin etkisiyle ayrışmasıdır. Doğaya ve mevcut hidrokarbona bağlı olarak farklı aşamalarda oluşur. Petrolde bulunan hidrokarbonlar balıklarda ve diğer organizmalarda ölüme neden olmakta, esas olarak balıkçılık endüstrisinin faaliyetlerini ve ayrıca kıyı ve karasal bölgelerin trofik zincirlerini etkileyerek ciddi ekolojik sorunlara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The important advantage of isolating microorganisms by the enrichment culture technique is mainly that it allows isolating and selecting microorganisms according to criteria and needs of the type of test in which they are used. The ability of bacterial strains to adapt and grow in culture media added with crude oil is mainly due, according to to the fact that there is a wide range of microorganisms with the ability to aerobically use various hydrocarbons, which constitute for microorganisms biodegradable a source of energy and carbon. The biodegradation technique is an extremely viable alternative for the biotreatment of environments contaminated by petroleum hydrocarbons. Biodegradation is the decomposition of an organic substance, such as oil, by the action of a living organism, usually a microorganism and, in particular, bacteria. It occurs in different stages depending on the nature and the hydrocarbon present. The hydrocarbons contained in the oil cause mortality in fish and other organisms, mainly affecting the activities of the fishing industry, as well as the trophic chains of the coastal and terrestrial zones, leading to serious ecological problems.