The effects of neuromuscular exercise program on adolescent male basketball players
Nöromuskuler egzersiz programının adölesan dönem erkek basketbol oyuncuları üzerine etkileri
- Tez No: 713496
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, nöromüsküler egzersiz programının denge, dikey sıçrama ve core dayanıklılık üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya Dostlukspor Kulübü'ndeki 16 basketbolcu dahil edilmiştir. Katılımcılar basit bilgisayar tabanlı randomizasyon ile Egzersiz Grubuna (EG) ya da Kontrol Grubuna (KG) atanmıştır. EG, nöromüsküler egzersiz programına ısınma programı olarak katılırken, KG, altı hafta boyunca haftada iki kez geleneksel antrenman ve ısınma programına devam etti. Denge, mobilite, pilyometrik ve core stabilizasyon egzersizlerini içeren nöromüsküler egzersiz programı 20-25 dakika sürdü. Değerlendirmeler sırasıyla denge, core endurans ve dikey sıçramayı ölçmek için Y-Denge Testi (YBT), McGill Core EnduransTesti (MCET) ve Dikey Sıçrama Testi'ni (VJT) içeriyordu. Tüm katılımcılar egzersiz programına başlamadan önce ve egzersiz programı tamamlandıktan sonra değerlendirildi. Çalışma, program uygulanmadan önce ve sonra EG'de YBT'nin tüm uzanım yönlerinde anlamlı bir fark olduğunu gösterdi (p0.05). Özetle, çalışma, adölesan basketbolcularda geleneksel ısınma programına kıyasla NM ısınma programının core dayanıklılık ve dinamik dengeyi olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, ısınma döneminde yapılan NM egzersiz programı, performans parametrelerinin iyileştirilmesi için adolesan basketbolcular için teşvik edilebilir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effects of a neuromuscular exercise program on balance, vertical jump and core endurance. Sixteen basketball players in Dostlukspor Club are included in the study. Participants were assigned to either the Exercise Group (EG) or the Control Group (CG) by simple computer-based randomization. While EG participated to the neuromuscular exercise program as a warm up program, CG continued conventional warm up program twice a week for six weeks under the supervision of a physiotherapist. The neuromuscular exercise program including balance, mobility, plyometrics and core stabilization exercises lasted for 20-25 minutes. Assessments included Y-Balance Test (YBT), McGill Core Endurance Test (MCET) and Vertical Jump Test (VJT) for measuring balance, core endurance and vertical jump respectively. All the participants were evaluated before and after interventions. Study showed that there was a significant difference in all reach directions of YBT in EG before and after interventions (p0.05). In summary, the study concluded that NM warm up traning positively affected core endure and dynamic balance compared to traditional warm up program in the adolescent basketball players. Thus, NM exercise program performed during warm up period may encoureged among adolescnet basketball players to improve perfomance parametrs.