1:25.000 ölçekli topoğrafik harita yapımında yazı otomasyonu
Automation of annotation in 1:25k topographic mapping
- Tez No: 713497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ZAHİT SELVİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BUĞDAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Harita yazılarının otomatik oluşturulması ve yerleştirilmesi Kartografya bilim dalının halen tam anlamıyla çözülememiş sorunları arasındadır. Topografik harita üretim sürelerinin azaltılması için yazı katmanının otomatik oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Harita Genel Müdürlüğünde (HGM) aktif olarak kullanılmakta olan 1:25.000 Ölçekli Kartografik Harita Üretim Sistemi (Karto25) içerisinde yer alan yazı katmanının otomatik üretilmesi sağlanmıştır. Sonuç ürüne en yakın yazı katmanı oluşturulmuştur. Baskıya hazır hale getirilecek bir paftada kartografların yazı katmanındaki ağır yükü en aza indirgenmiştir. Çizelgelerden okunan ayar dosyaları sayesinde sürekli geliştirilebilen bir sistem altyapısı kurulmuştur. Yazı katmanı içerisinde yer alan yazı sınıfları ayrı ayrı ele alınarak her parçaya özgü çözümler geliştirilmiştir. Resmi bina numaralandırma işlemi için ArcObject Kütüphanesi kullanılarak yeni yazılım geliştirilmiş, manuel olarak yapılan işleme göre %70 zaman tasarrufu sağlanmıştır. Topografik veritabanı (TOPOVT) için yeni yazı veri modeli geliştirilerek, bulanık objelerin ve yerleşim yeri isimlerinin otomatik etiketlenmesi için altyapı oluşturulmuştur. Karto25 üretim sürecinin kısaltılmasıyla savunma, güvenlik, istihbarat, kalkınma ve akademik alanlarda daha güncel topografik haritaların kullanılmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The creation and placement of the annotation layer automatically is still one of the unsolved problems of cartography. It is of great importance to shorten the production period of the topographical maps. In this thesis, the automatic generation of the annotation layer within the 25K Cartographic Map Production System (Karto25) of General Directorate of Mapping is developed. The human interaction in generating the annotation layer properly which costs heavy workload is minimized. An infrastructure is developed which might me improved constantly thanks to the setting files that are read through the tables. Specific solutions for each annotation class are created by treating them individually. A new software for key numbering process of public buildings is developed by using the ArcObject Library. Consequently, a saving of 70% in time is achieved compared to manual process. A basis is formed for the automatic labelling of the fuzzy objects and residential names by developing a new annotation data model for the Topographical Database (TOPOVT). Hereby, the use of more up-to-date topographical maps in a wide range of areas is enabled by shortening the production period of Karto25.