Dinamik ortamlarda geometrik nesne ve şekillerin çizimlerine yönelik tasarlanan öğrenme ortamının değerlendirilmesi
Drawings of geometric objects and shapes in dynamic environments evaluation of the learning environment designed for
  1. Tez No: 713538
  2. Yazar: MEDİHA ÖZÇEVİK KAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BARAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, 5. sınıf öğrencilerinin dinamik ortamlarda geometrik nesne ve şekillerin çizimlerine yönelik tasarlanan öğrenme ortamının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlikleri yapılan pilot çalışma ile tespit edilmiştir. Çalışma, 5. sınıfta öğrenim gören üç öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada dinamik ortamlarda temel geometrik nesne ve şekillerin inşa süreçlerini incelemek için araştırmacı tarafından hazırlanan ve Google Forms ortamına aktarılmış 10 adet çalışma kağıdı kullanılmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilerin kavramsal öğrenmelerindeki değişimi tespit etmek için temel geometrik kavramları içeren görüşme formundaki sorular yöneltilmiştir. Öğrencilerin inşa süreçlerindeki gelişimi tespit etmek için uygulama öncesinde ve sonrasında inşa testleri (TGİÖT) ve (TGİST) uygulanmıştır. Öğrencilerin dinamik ortamlardaki inşa süreçlerinin ekran kayıtları alınmıştır. Uygulama toplamda 7 hafta sürmüştür. Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin tasarlanan dinamik ortamların temel geometrik kavramları keşfedilip, tanınmasında ve inşaların gerçekleştirilmesinde olumlu yönde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonunda ise sonuçlardan yola çıkılarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the learning environment designed for 5th grade students to draw geometric objects and shapes in dynamic environments. In this study, a case study, one of the qualitative research designs, was used. The validity and reliability of the data collection tools were determined by the pilot study. The study was carried out with three 5th grade students. In the research, 10 worksheets prepared by the researcher and transferred to the Google Forms environment were used to examine the construction processes of basic geometric objects and shapes in dynamic environments. Before and after the application, questions in the interview form containing basic geometric concepts were asked in order to determine the change in the conceptual learning of the students. Construction tests (TGIÖT) and (TGIST) were applied before and after the application in order to determine the development of the students in the construction processes. Screen recordings were taken in order to examine the construction processes of the students in dynamic environments. The application took a total of 7 weeks. According to the findings of the research, it was concluded that the dynamic environments designed by the students were positively effective in discovering and recognizing the basic geometric concepts and realizing the constructions. At the end of the study, suggestions were made to the researchers based on the results.