Milli eğitime bağlı okullarda görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kardiyovasküler risk faktörü bilgi düzeyinin incelenmesi
Examination of cardiovascular risk factor knowledge level of physical education and sports teachers working in schools of national education
  1. Tez No: 713598
  2. Yazar: CİHAD KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kardiyoloji, Spor, Education and Training, Cardiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin kardiyovasküler risk faktörü bilgi düzeyinin incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanıldı. Araştırmanın evrenini Doğu Anadolu Bölgesinde görev yapan Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Muş ve çevre illerdeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı il, ilçe ve köylerinde bulunan devlet okullarında aktif olarak görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ve diğer branş öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışmada kullanılan veriler, kişisel bilgi formu ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Analizlerde betimsel istatistik yöntemleri (yüzde/frekans), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve t-Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the cardiovascular risk factor knowledge level of Physical Education and Sports teachers. The general survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consisted of teachers working in schools affiliated to Muş Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. The data used in the study were collected using the personal information form and the Risk Factors in Cardiovascular Disease Knowledge Level (CARRIF-KL) scale. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Descriptive statistical methods (percentage/frequency), One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and t-Test were used in the analyses.