Eğitici dijital oyunlar ile desteklenmiş görsel algı eğitiminin çocukların görsel algısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of visual perception training supported by educational digital games on children's visual perception
- Tez No: 713628
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklara yönelik olarak hazırlanan eğitici dijital oyunlar ile desteklenmiş görsel algı eğitiminin çocukların görsel algı gelişimleri üzerindeki etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Eğitici Dijital Oyunlar ile Desteklenmiş Görsel Algı Eğitimi geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iki ilkokulun anasınıflarına devam eden 20 deney grubu, 22 kontrol grubu olmak üzere 42 çocuk oluşturmuştur. Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen modeli kullanılmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen Eğitici Dijital Oyunlar ile Desteklenmiş Görsel Algı Eğitimi haftada bir gün olacak şekilde sekiz hafta süresince uygulanırken, kontrol grubu öğretmenleri tarafından uygulanan eğitim programına devam etmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”ve“Frostig Görsel Algı Testi”kullanılmıştır. Hazırlanan eğitim uygulanmadan önce“Kişisel Bilgi Formu”deney ve kontrol grubu için çocukların ebeveynleri tarafından doldurulmuş,“Frostig Görsel Algı Testi”ön test olarak araştırmacı tarafından deney ve kontrol grubunda yer alan çocuklara araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Deney grubuna sekiz haftalık eğitimin uygulanmasının ardından“Frostig Görsel Algı Testi”son test olarak deney ve kontrol grubunda yer alan çocuklara araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Son test uygulamasından iki hafta sonra deney grubuna uygulanan eğitim programının kalıcılığını ölçmek için deney grubunda yer alan çocuklara kalıcılık testi uygulanmıştır. Eğitici Dijital Oyunlar ile Desteklenmiş Görsel Algı Eğitimine katılan çocuklara uygulanan eğitimin etkisini incelemek için non-parametrik testler olan Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmış, etki büyüklüğünü hesaplamak için de korelasyon katsayıları (r) hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda Eğitici Dijital Oyunlar ile Desteklenmiş Görsel Algı Eğitiminin çocukların görsel algı gelişimlerini pozitif yönde etkilediği ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara dijital oyunlar ile desteklenmiş farklı eğitim programları hazırlayarak farklı gelişim alanlarına üzerindeki etkisinin incelenebileceği, eğitimcilere ise; dijital oyunlara sınıf içerisinde yer vererek soyut ve öğrenilmesi zor kavramların öğretilmesini, kolay ve zevkli hale getirmek için kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the effect of visual perception education supported by educational digital games prepared for 60-72 months old children attending pre-school education institutions on the visual perception development of children. Within the scope of the research, Visual Perception Training Supported by Educational Digital Games was developed. The study group of the research consisted of 42 children, 20 in the experimental group and 22 in the control group, who attended the kindergartens of two primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. A quasi-experimental design model with pretest-posttest control group was used in the research. While the Visual Perception Training Supported by Educational Digital Games developed by the researcher was applied to the experimental group once a week for eight weeks, the training program implemented by the control group teachers continued. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”and“Frostig Visual Perception Test”were used. Before the training was applied, the“Personal Information Form”was filled by the parents of the children for the experimental and control groups, and the“Frostig Visual Perception Test”was administered by the researcher to the children in the experimental and control groups as a pre-test. After the eight-week training was applied to the experimental group, the“Frostig Visual Perception Test”was administered to the children in the experimental and control groups as a post-test by the researcher. Two weeks after the post-test application, the permanence test was applied to the children in the experimental group to measure the permanence of the education program applied to the experimental group. Non-parametric Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used to examine the effect of the education applied to the children participating in the Educational Digital Games Supported Visual Perception Training, and the correlation coefficients (r) were calculated to calculate the effect size. As a result of the research, it was determined that Visual Perception Education Supported by Educational Digital Games positively affected the visual perception development of children and this effect was permanent. In line with the results obtained, it is possible to examine the effects on different development areas by preparing different educational programs supported by digital games for the researchers. It is recommended to use digital games in the classroom to make teaching abstract and difficult concepts easy and enjoyable.