Design and analysis of oil seperator tank used in screw type compressor systems
Vidalı tip kompresör sistemlerinde kullanılan yağ seperatör tankının tasarımı ve analizi
- Tez No: 713635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Basınçlı kaplar tüm kompresör sistemlerinde kilit bir role sahip olan, 0.5 bar'dan daha büyük iç basınca sahip, çeşitli sıvıların depolanması ve taşınması için kullanılan, geometrik olarak silindirik, küresel veya konik iş ekipmanıdır. Basınçlı kaplar, uygun şekilde tasarlanıp imal edilmezlerse veya çalışma koşulları nedeniyle yanlış kullanılırlarsa oluşabilecek hasarlar çevreye ve çalışanlara ciddi zararlar verebilir. Bu çalışmanın odak noktası, yüksek basınç ve sıcaklığa maruz kalan vidalı kompresör sistemlerinde kullanılan seperatör tankı basınçlı kabının performansını tahmin etmek ve geleneksel malzemeler kullanılarak üretilen farklı başlık tiplerini karşılaştırmak için Sonlu Eleman Modeli geliştirmektir. Ayrıca, uygun başlık tipinin belirlenmesinden sonra separator tankı farklı kompozit malzemeler kullanalarak numerik olarak modellenmiş ve performansı incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, uygulanan yükleme koşulları altında metal astarlı ve kompozit sargılı basınçlı kapların geleneksel malzemelerle tasarlananlara göre daha güvenli olduğu görülmüştür. Ayrıca, seperatör tankının güvenlik limitleri dahilinde kullanılabilmesi için hangi başlık tipi, malzeme ve yönlendirme açısında tasarlanması gerektiğine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pressure vessels are geometrically cylindrical, spherical, or conical work equipment used for the storage and transportation of various liquids and gases with an internal pressure of more than 0.5 bar, which has a key role in all compressor systems. Damages that may occur if pressure vessels are not designed and produced correctly or used incorrectly due to working conditions can cause serious damage to the environment and employees. The focus of this study is to develop a Finite Element Model to predict the performance of separator tank pressure vessels used in screw compressor systems subjected to high pressure and temperature and to compare different types of heads manufactured using conventional materials. In addition, after determining the appropriate head type, the separator tank has been numerically modeled using different composite materials and its performance has been examined. As a result of the study, it has been seen that metal-lined and composite wrapped pressure vessels are safer under applied loading conditions than those designed with conventional materials. In addition, it was decided which dish end, material, and direction angle should be designed to use the separator tank within the safety limits.