Etkileşimli masal anlatımı uygulamasının çocukların dil gelişimine etkisi
The effect of interactive storytelling practice on children's language development
- Tez No: 713634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı, etkileşimli masal anlatımı uygulamasının çocukların dil becerilerine etkisini incelemektir. Deneysel desen türünde, ön test-son test kontrol gruplu desen şeklinde oluşturulan araştırmanın çalışma grubu Edirne il merkezinde bulunan Milli Eğitime Bakanlığı'na bağlı anaokulunda öğrenim gören 48-60 ay arasındaki 10 deney 10 kontrol grubu olmak üzere toplam 20 çocuktan oluşmaktadır. Program uygulaması öncesinde Marmara Gelişim Testi Dil Gelişimi Alt Ölçeği sınıf öğretmenleri tarafından çocuklar için doldurulmuştur. Deney grubuna, hazırlanan etkileşimli masal anlatımı uygulaması 2020-2021 eğitim öğretim yılı Mart-Nisan ayları arasında toplam 6 hafta süresince, haftada birer masal olmak üzere gerçekleştirilmiştir. Masal anlatımı uygulaması pandemi nedeniyle çevrimiçi canlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu süre zarfında kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Altı haftalık uygulama süresi sonunda Marmara Gelişim Testi Dil Gelişimi Alt Ölçeği son testleri her iki grupta yer alan çocuklar için de öğretmenler tarafından doldurulmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama araçlarından kişisel bilgi formu ise aileler tarafından doldurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; etkileşimli masal anlatımı uygulaması öncesinde dil gelişiminde benzer seviyede olan çocuklardan etkileşimli masal anlatımı uygulamasına katılanların dil gelişimlerinin katılmayanlara göre anlamlı düzeyde daha fazla ilerleme gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda etkileşimli masal anlatımı uygulamasının çocukların dil gelişimini desteklemede etkili bir araç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of interactive storytelling practice on children's language skills was examined. The study was conducted in the form of a pretest-posttest control group design - an experimental design type. The study group consists of a total of 20 children aged between 48-60 months, 10 in the experimental group and 10 in the control group, in the kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Edirne. Before the study, the Marmara Development Test Language Development Sub-Scale was filled by the teachers. After the pre-tests, experimental and control groups were created. Interactive storytelling was given to the experimental group once a week for a total of 6 weeks between the months of March-April in the 2020-2021 academic year. The storytelling was carried out online due to the pandemic conditions. No intervention was made to the control group during the study. At the end of the six-week implementation period, the Marmara Development Test Language Development Sub-Scale post-tests were completed by the teachers for both groups. The personal information form in the study was filled by the parents. According to the findings obtained from the research, it was concluded that the language development of the children who participated in the storytelling practice showed significantly more progress than the others. In this context, it has been concluded that interactive storytelling is an effective tool in supporting children's language development.