Hasat öncesi ve sonrası parka uygulamalarının narince ve Italia üzüm çeşitlerinde meyve çatlaması ve muhafaza performansı üzerine etkileri
The effects of pre-harvest and post-harvest parka applications on fruit cracking and storage performance in narince and Italia grape varieties
- Tez No: 713662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU, DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmasında, Narince ve Italia üzüm çeşitlerine hasat öncesi ve sonrası Parka uygulamalarının muhafaza sırasında tanedeki kalite değişimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 3 omca olacak şekilde planlanmıştır. Denemede dört farklı uygulamanın etkisi incelenmiştir; kontrol, sadece hasattan önce %1 Parka uygulaması, sadece hasattan sonra %1 Parka uygulaması ve hem hasattan önce hem de hasattan sonra %1 Parka uygulaması. Çalışmada parka uygulamaları her iki çeşitte de tahmini hasat tarihinden 30 gün önce %1 konsantrasyonda uygulanmıştır. Salkımlar 5 C'de 24 saat ön soğutmaya maruz bırakıldıktan sonra 0°C ve %85±5 oransal nem koşullarında 21 gün boyunca soğuk muhafaza odasında depolanmıştır. Depolamanın 7, 14 ve 21. günlerinde alınan örneklerde, üzümlerin suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), toplam asit, pH, çatlama oranı, çürüme oranı, ağırlık kaybı, renk değerleri, toplam fenolik bileşik içerikleri ve toplam antioksidan kapasiteleri tespit edilmiştir. Elde edilen verilerle hasat sonrası ağırlık kaybı, çürüme oranı ve çatlama oranı gibi kriterler açısından Italia çeşidinin muhafaza performansının daha iyi olduğu, fitokimyasal maddeler açısından ise Narince çeşidinin ön plana çıktığı belirlenmiştir. Parka uygulamalarının çatlama oranının düşürülmesinde etkili olduğu fakat genel olarak muhafaza performansına olumlu etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effect of pre and post-harvest Parka treatments on the quality change of Narince and Italia grape berries during storage. The experiment was planned according to the complete randomized block design with three replicates and three vines per replicate. The experiment consisted of four treatments: control, Parka application only before harvest, Parka application only after harvest, and Parka application both before and after harvest. The parka applications were made by spraying the vines at a concentration of 1 %30 days before the predicted harvest date in both cultivars. After being exposed to pre-cooling at 5°C for 24 hours, the bunches were stored in a cold storage room for 21 days at 0°C and 85±5% relative humidity. In the samples taken on the 7th, 14th and 21st days of storage, weight loss, decay rate, cracking rate, color values, berry firmness, total acidity, pH, water-soluble solid content, total phenolic compounds, and total antioxidant capacity of grapes were determined. As a result of the data obtained, it was determined that the storable of Italia cultivars was better in terms of criteria such as post-harvest weight loss, decay rate and cracking rate, and Narince cultivars came to the fore in terms of phytochemical content. It has been determined that Parka applications are effective in reducing the cracking rate, but generally do not have a positive effect on the postharvest performance of grape cultivars used in this study.