La Corruption
Yolsuzluk
- Tez No: 713696
- Danışmanlar: PROF. DR. BERTRAND WIGNIOLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université de Paris-Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ekonomik bir problem olarak yolsuzluğun sebep ve sonuçlarını inceleme amacı taşımaktadır. Sebeplerini etraflıca netleştirmek için, kamu müdahalesi hususuna odaklanılmalıdır. Yolsuzluğun anatomisini ortaya çıkarmak için Devlet yapısı ve kamu sektörü çözümlemesi yapılmıştır. Yolsuzluğun sonuçlarını anlamak için, ekonomik büyüme ile ilişkisi araştırılmıştır. Ramsey'in büyüme modeline dayanan teorik model ile, yolsuzluğun özel yatırımlar üzerindeki negatif etkisi gösterilmiştir. Yolsuzluğu azaltma politikası çerçevesinde, etkin bir mücadele için uygulanabilir yöntemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze theoretically the causes and the consequences of corruption as an economic problem. In order to completely clarify its causes, we have to focus on public intervention. At same time, we work out the structure of the State and the public sector in order to determine the anatomy of the corruption. As for its results, we researched the relation with the economic growth. The theoretical model based on Ramsey's growth model demonstrates that the effect of the corruption on the private investment is negative. In the framework of the corruption minimization policy, we propose feasible methods for an efficient struggle.