İş tatmininin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Bir otomotiv firmasında alan araştırması
The effect of job satisfaction on organizational commitment: Field research i̇n an automotive company
- Tez No: 713695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde değişen iş hayatıyla birlikte çalışanın duygu ve düşünceleri çeşitli durumlardan etkilenmektedir. Ayrıca çalışanların beklentileri ve bireysel özellikleri de etki etmektedir. Literatürdeki çalışmalarda bu aradaki farklılığı anlamak ve çalışanların iş tatmini ile örgütsel bağlılığını oluşturan farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tez iş tatmini, örgütsel bağlılık ve bunları etkileyen bireysel ve örgütsel faktörlerin etkilerini tespit etmek ve bu iki kavram arasındaki ilişkinin otomotiv sektöründe incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada otomotiv sektöründe 85 kişi üzerinde e-posta yoluyla anket uygulanarak gerçekleştirilen alan araştırmasının amacı, yöntemi ve bulguları anlatılmıştır. Anket; iş tatmini için Minesota iş tatmini ölçeğini, örgütsel bağlılık için ise Allen ve Mayer'in ''Çoklu Örgütsel Bağlılık Modeli''ni içermektedir. Araştırmada ortaya çıkan veriler SPSS paket programı aracılığıyla analizi yapılmış ve sonuçlar önceki araştırmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Sonuç kısmında ise; araştırmanın neticesinde ortaya çıkan, iş tatmini ve örgütsel bağlılığı etkileyebilecek sebeplerin demografik özelliklere bağlı olarak bir etkisinin olmadığı yalnızca iş tatmini ve örgütsel bağlılık alt türlerinin, eğitim düzeyi ve kıdemin etkisinin olduğu tespit edilmiş ve bu faktörlerin aralarındaki ilişkinin pozitif yönlü olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the changing business life, the feelings and thoughts of the employee are affected by various situations. In addition, the expectations and individual characteristics of the employees also affect them. In the studies in the literature, it is targeted to understand the difference and to reveal the differences that make up the job satisfaction and organizational commitment of the employees.The aim of this thesis is to determine the effects of organizational commitment, job satisfaction and individual and organizational factors affecting these two concepts and to analyse the relationship between these two concepts in the automotive sector. In the research, the purpose, method and findings of the field research carried out by applying a questionnaire on 85 people in the automotive sector via e-mail are explained. Survey; It includes the Minnesota Job Satisfaction Scale for job satisfaction and Allen and Mayer's“Multiple Organizational Commitment Model”for organizational commitment. The data derived from the research were analyzed through the SPSS package program and the results were interpreted by comparing the findings of previous studies. In the conclusion part; As a result of the research, it has been determined that the reasons that may affect job satisfaction and organizational commitment have no effect on demographic characteristics, only job satisfaction and organizational commitment subcategories, education level and seniority, and the relationship between these factors has been explained to be positive.