Vajinismus hastalarınınerken dönem uyumsuz şemaları, cinsel benlik şemaları, cinsel doyum ve işlevlerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of early maladaptive schemas, sexual satisfaction and functions of vaginismus patients with healthy control group
  1. Tez No: 713723
  2. Yazar: SEMA NUR TÜRKOĞLU DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Vajinismus sık rastlanan bir cinsel sorundur. Bu çalışmada amacımız vajinismik yanıt geliştirmiş kadınlarda erken dönem uyumsuz şemalar ve cinsel benlik şemalarının cinsel doyum ve işlevlerinin kontrol grubuyla bir fark gösterip göstermediğini incelemektir. YÖNTEM: Çalışmaya vajinismus tanısı alan 43 kadın alındı ve cinsel olarak sağlıklı 30 gönüllü kadın alındı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, cinsel öykü formu, Young şema ölçeği, Cinsel benlik şema ölçeği, Arizona cinsel yaşantılar ölçeği, Glombock Rust Cinsel Doyum ölçeği uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Vaginismus is a common sexual problem. The aim of this study examine whether to show a difference early maladaptive schemas and their sexual satisfaction and sexual self-schema functions between women with vaginismus to the control group METHOD: Study were included 43 women diagnosed with vaginismus and 30 sexually healthy female volunteers. Sociodemographic data form, sexual history form, Young Schema Questionnaire, Sexual self-schema scale, Arizona Sexual Experiences Scale, Glombock Rust sexual satisfaction scale was applied to participants.Results were statistically evaluated.