Elit sporcularda alt ekstremite kuvvet ölçüm yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the lower extremity strength measurement methods in elite athletes
- Tez No: 713739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KERİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, alt ekstremite kas kuvvetinin değerlendirilmesinde kullanılan izokinetik testler ile geleneksel fonksiyonel performans testlerine (FPT) ek olarak, yan atlama ve medial rotasyon gibi birden fazla yönlü gerçekleştirilen testler arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın denek grubunu 18-30 yaş aralığında farklı spor branşlarından 20 elit erkek sporcu oluşturmaktadır. Deneklere dominant (DT) ve non-dominant (NDT) taraflarda farklı açısal hızlarda (60° 180° ve 240°/sn.) izokinetik diz kuvvet testleri ve beş farklı FPT (TAA, ÜAA, ÇA, MTÜA, MRA) uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde eşli örneklem testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey ve Pearson testlerinden faydalanılmıştır. Bulgular: DT ve NDT arası diz kuvvetleri karşılaştırıldığında 60°/sn. Ex ve Flx ile 240°/sn. Ex fazlarında DT taraf lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0,05). Farklı açısal hızlarda Q/Q ve H/H oranları karşılaştırıldığında hiçbir açısal hızda anlamlılığa rastlanılmamıştır (p>0,05). Aynı şekilde izokinetik testler ve FPT'lerden elde edilen uzuv simetri indeksleri (USİ) karşılaştırıldığında da herhangi bir anlamlılık bulunamamıştır (p>0,05). Hem kuvvet testlerinde hem de USİ'lerde testler arası korelasyonlar değerlendirildiğinde, kuvvet testlerinde TAA'nın hem DT hem de NDT taraflarda izokinetik testler ile, USİ'lerde ise ÇA'nın 180°/sn.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the correlations between multi directional tests such as lateral jumping and medial rotation in addition to isokinetic tests and conventional functional performance tests (FPT) used in the evaluation of lower extremity muscle strength. Material and Method: Sample group of the study consists of 20 elite male athletes from different branches who were between the ages of 18 and 30. Isokinetic knee strength tests at different angular velocities (60° 180° and 240°/sec.) on dominant (DS) and non-dominant (NDS) sides and five different FPT (SL, THD, CHD, MSTH, MRH) were applied on the samples. Paired sample t, One Way ANOVA, Tukey and Pearson tests were used in the statistical analyses of the study. Results: When knee strengths between DS and NDS were compared, significant differences were found at 60°/sec. Ex and Flx and 240°/sec. Ex phases in favor of DS (p0,05). When Q/Q and H/H ratios were compared at different angular velocities, no significance was found in all angular velocities (p>0,05). Similarly, when isokinetic tests and limb symmetry indices obtained from FPTs were compared, no significance was found (p>0,05). When correlations in both strength tests and LSIs were compared between tests, negative correlations were found with isokinetic tests on both DS and NDS sides of SL in strength tests and between 180°/sec.