Sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyunlar yoluyla kök değerlerin kazandırılması: Bir eylem araştırması
Acquisition of the original values through educational games in social studies course: An action research
- Tez No: 713748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARASU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Her toplum kendine özgü ve toplumun aynası niteliğinde bazı değerlere sahiptir. Bu değerlerin birey tarafından benimsenmesi hem bireyin toplumsallaşması hem de toplumsal kimliğin koruması bakımından büyük önem taşımaktadır. Değerlerin bireye aktarımında aile, okul ve sosyal çevre etkilidir. Bununla birlikte değerlerin kazandırılmasında eğitim-öğretimin planlı olarak düzenlendiği okulların ve sürecin uygulayıcısı konumunda olan öğretmenlerin özel bir yeri bulunur. Öğretmenler okullarda öğrencilere çeşitli yollarla değerleri kazandırmaya çalışırlar. Bu araştırmada sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyunlar yoluyla kök değerlerin kazandırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında ortaokul 7. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan eylem araştırmasından yararlanılmıştır. Veriler gözlem, video kayıtları, öğretmen günlükleri, öğrenci günlükleri, odak grup görüşmeleri, ön ve son algı metinleri ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler ise içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen bir dizi eğitsel oyun etkinlikleri ile 7. sınıf öğlencilerinin öz denetim değeri dışında diğer kök değerleri kısmen de olsa tanıdıkları tespit edilmiştir. Süreç sonunda öğrencilerde kök değerlerin tanımında ve davranış olarak sergilenmesinde olumlu bir ilerleme kaydedildiği görülmüştür. Aynı zamanda sevgi ve dostluk kök değerlerine kız öğrencilerin daha fazla önem verdiği ve bu değerlerin davranışa yansımasında kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha duyarlı oldukları anlaşılmıştır. Bu araştırmada sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyunların kök değerleri kazandırmada olumlu yönde etkileri olduğu görülmektedir. Gerçekleştirilen eğitsel oyunlar ile öğrencilerin kök değerleri daha iyi kavradıkları ve kök değerlere ilişkin algılarının geliştiği gözlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bu olumlu sonuçlardan hareketle öğretmenlere öğrenme sürecinde değerlerin kazandırılmasında eğitsel oyunlardan yararlanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Every society has some values that are specific, and reflect the societyitself. Acquisition of these values by individuals is of great importance in terms of the socialisation of the individuals and maintenance of their identity. Family, school and Social environment have influence on getting individuals to have values. In addition, the schools where education and training are systematically carried out and the teachers who act as an implementer during the process have a special place in acquisition of the values. Teachers do their best to get students to acquire the values through various methods. In this research, it is aimed to get original values acquired through educational games in Social Sciences Courses. The research is conducted on secondary school 7 th graders during Fall Semester in 2020-2021 Academic Year. The action research, which is one of the qualitative research methods, is used in the research. Data are acquired from observation, video recordings, teacher diaries, student diaries, focus group discussions, and pre- and post-perception texts. The acquired data are analyzed by using content analysis. With the help of a series of educational activities (games) applied for the research, it is stated that the 7th graders are familiar with the original values except for the self-control value to a certain extent. At the end of the process, it is seen that the students can define the original values and develop a positive behaviour. Besides, it is clear that the female students attach more importance to Original love and friendship values, and are more sensitive than the male students when the values turn into behaviours. In the research, it is seen that educational games in Social Sciences courses have positive impacts on acquisition of the original values. It is observed that the students can understand the original values beter with the help of the educational games, and that their perception of the original values improve. Based on the positive results acquired from the research, we can advise teachers to benefit from the educational games during acquisition of the values in the learning process.