Ethnic based terrorism in Turkey
Türkiye'de etnik temelli terörizm
- Tez No: 713785
- Danışmanlar: DR. TARA MCCORMACK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leicester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye 1980'li yıllardan beri PKK terör örgütü kaynaklı etnik çatışmalara maruz kalmaktadır. PKK kaynaklı şiddetli çatışmalar Kürt kimliği üzerinden bağımsız bir Kürt devleti kurma amacına yöneliktir. PKK terör örgütü ulusal temelli bir tehdit olarak görülse de örgütün bölgesel ve uluslararası boyutları bu grubu oldukça kompleks bir yapı haline büründürmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin etnik temelli çatışmayı sona erdirmek için şimdiye kadar yürüttüğü stratejilerin terör örgütünü ortadan kaldırmak için yeterince güçlü olmadığı ve bu yüzden PKK'ya karşı mücadelenin yeterince etkin şekilde yürütülemediğini iddia etmektedir. Terör örgütünün saldırılarını durdurmak ve örgütün ortadan kaldırılması için yapılan başarısız denemeler PKK şiddetinin artmasıyla sonuçlanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı PKK'nın neden olduğu şiddetli çatışmaların ve sorunun kritik noktalarını ortaya koymak ve PKK terör örgütünü ortadan kaldırmaya yönelik başarısız girişimleri değerlendirmektir. Çalışma PKK'nın halen Türkiye'nin en kritik güvenlik tehditlerinden biri olarak varlığını sürdürdüğü ve terör örgütünün Kürtler arasındaki desteğini arttırma amacında olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has faced ethnic conflict that has been led by the PKK terrorist organisation since the 1980s. The violent conflict has been fought over Kurdish identity to establish an independent Kurdish state by the PKK. Although the PKK terrorist organisation is seen as a national threat, it is a more complicated group considering the regional and international dimensions. This study argues that Turkey's strategy for ending the ethnic-based conflict was not strong enough and thus, the fight against the PKK has not been managed efficiently. Therefore, this research claims that failures in this process have resulted in to increase the PKK attacks in time due to unsuccessful trials to put an end to the violent attacks of the PKK and eliminate this group. In this context, the purpose of this study is to identify the reasons for the violent conflict deployed by the PKK and the critical aspects of this tension, and to examine failures to eliminate the PKK terrorist organisation. The research concludes that the PKK remains as one of the most critical security threats in Turkey and aims to expand its support among Kurdish people.