Ras mutant metastatik kolorektal kanserli hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective assessment of patients with ras mutant metastatic cholorectal cancer
  1. Tez No: 718420
  2. Yazar: EVRİM ATACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: RAS mutasyon durumunun kolorektal kanserli hastalarda klinik ve patolojik özelliklerinin aydınlatılması ve genel sağkalıma katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 2010-2016 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbı Onkoloji Bilim Dalı'nda takip ve tedavisi yapılmış hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı.18 yaş üstü, tanı anında metastatik olan veya takiplerinde metastaz gelişen hastalar seçilerek; RAS mutasyon durumu değerlendirilmiş 530 hastadan tam verilerine ulaşılabilen 446 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: RAS mutant ve RAS WT hastalar demografik veriler, tanı anı hastalık evresi, tümör lokalizasyonu, tanı anı ve takiplerinde gelişen metastaz yerleri, tümör markerları, genel sağkalım süreleri açısından analiz edildi. 200 hastada (%44,8) RAS mutasyonu saptandı. RAS mutasyonu olan hastalardan 188'inde (%42,1) KRAS mutasyonu saptandı. KRAS mutasyonu saptanan hastalardan 135'inde(%30,3) Kodon 12, 41'inde (%9,2) Kodon 13 mutasyonu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: It was aimed to elucidate the clinical and pathological attributes of RAS mutation status of patients with colorectal cancer and to investigate its contribution to overall survival. Method: The files of the patients who were followed up and treated in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology between 2010 and 2016 were retrospectively searched. We selected patients over 18 years of age, who were metastatic at the time of diagnosis or who developed metastases during their follow-up. Out of 530 patients with RAS mutation evaluations, we included 446 patients whose full data were available. Results: RAS mutant and RAS WT patients were analyzed in terms of demographic data, disease stage at diagnosis, tumor localization, metastasis sites at diagnosis and follow-up, tumor markers, and overall survival duration. RAS mutation was observed in 200 patients (44.8%). Out of 200 patients, it was observed that 188 patients (%42,1)had KRAS mutation and 135 patients (%30,3) had KRAS Codon 12 mutation and 41 of them (%9,2) had Codon 13 mutation.